SuperBiz wiadomości Decyzja agencji Moody’s może umocnić polskiego złotego

Decyzja agencji Moody’s może umocnić polskiego złotego

08.09.2016, godz. 14:50
W piątek agencja Moodys ogłosi rating Polski
foto: AP

9 września agencja Moody's ogłosi rating dla Polski. Ekonomiści spodziewają się, że zostanie on utrzymany na poziomie A2.

Jutro dowiemy się, czy agencja Moody's utrzymała ocenę dla Polski na pułapie A2/P-1. Decyzja odnośnie ratingu będzie oddziaływać na kurs złotego. Jeżeli rating nie zostanie obniżony, nasza waluta powinna się umocnić.

Przeczytaj również: Polska z negatywną perspektywą kredytową. Poznaj uzasadnienie Moody's

Co prawda w maju agencja utrzymała rating dla Polski na niezmienionym poziomie, ale zmieniła perspektywę dla naszego kraju ze stabilnej na negatywną. Wielu ekonomistów pesymistycznie patrzyło w przyszłość i spodziewało się jeszcze gorszego wyniku. W uzasadnieniu do swojej poprzedniej decyzji Moody's wskazał na: niepewną sytuację na rynku finansowym, ryzyko fiskalne związane ze wzrostem bieżących wydatków Polski, konsekwencje, jakie sektor bankowy może ponieść w związku z przewalutowaniem kredytów walutowych, zapowiedź obniżenia wieku emerytalnego, pogorszenie klimatu inwestycyjnego oraz impas spowodowany konfliktem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Głównymi czynnikami, które zadecydowały o obniżeniu perspektywy Polski na negatywną, były: ryzyko fiskalne związane ze wzrostem wydatków Skarbu Państwa oraz planowane obniżenie wieku emerytalnego.

Źródła: moodys.com, pulsinwestora.pb.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: