SuperBiz wiadomości To definitywny koniec budek telefonicznych. Orange chce je wszystkie zlikwidować

To definitywny koniec budek telefonicznych. Orange chce je wszystkie zlikwidować

21.09.2016, godz. 14:02
Budka telefoniczna
foto: SHUTTERSTOCK

Do końca przyszłego roku Orange chce zlikwidować wszystkie budki telefoniczne, które pozostały w naszym kraju. Tym samym urządzenia, które jeszcze na początku tego XXI w. stanowiły ważny element polskich ulic, przejdą do historii.

– Obecnie mamy ponad 4200 aparatów. Pozostały w więzieniach, szpitalach i po sztuce w gminie. Planujemy, że w przyszłym roku zdemontujemy wszystkie – poinformował na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

Przyczyną tej decyzji jest fakt, że z budek w tej chwili mało kto korzysta. Jabczński podaje przykład:  – Na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, na prośbę organizatorów, zainstalowaliśmy na Błoniach 12 automatów telefonicznych na monety - złotówki i euro. Pielgrzymi wykonali z nich… 125 rozmów. W tym samy czasie tylko w sieci Orange mieliśmy 7,4 mln minut rozmów komórkowych i 31,145 mln wysłanych SMS – wyjaśnia.

Dodatkowo, Orange nie ma już obowiązku utrzymywania publicznych aparatów (obowiązek ten do 2011 r. miała Telekomunikacja Polska - dziś Orange).

Zobacz: Rejestracja karty SIM. Jak zarejestrować kartę SIM u poszczególnych operatorów? [PRZEWODNIK]

Pierwsze budki telefoniczne w Polsce pojawiły się na początku lat 60. Największa liczbę budek, ponad 95 tys. zł mieliśmy w 2000 r. Największe przychody ówczesna Telekomunikacja Polska z tytułu posiadania automatów odnotowała w 2001 r. - Klienci wydzwonili wtedy ponad miliard impulsów. Średnio z każdego automatu wykonano ponad 12 tys. impulsów (1 impuls to 3 minuty rozmowy miejskiej, co oznacza, że średnio z automatu przegadano 36 tys. minut). Eldorado skończyło się wraz z upowszechnieniem telefonów komórkowych, tak mniej więcej od 2008 r. –pisze rzecznik prasowy Orange.

Do maja 2011 r. Telekomunikacja Polska (dziś Orange) miała obowiązek utrzmywania publicznych aparatów telefonicznych w ramach tzw. usługi powszechnej. od 2011 r. żaden operator nie ma obowiązku utrzymywania aparatów publicznych.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: