SuperBiz wiadomości Dietetyk - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

Dietetyk - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

09.02.2016, godz. 14:17
45 pomysłów na biznes
foto:

Bezpieczne odchudzanie, układanie indywidualnej diety, określanie zawartości produktów spożywczych – to tylko część zadań dietetyka. Aby zostać specjalistą od żywności i żywienia,  trzeba zdobyć odpowiednie wykształcenie i praktykę. Ale by uruchomić komercyjny gabinet dietetyczny, wystarczy założyć działalność gospodarczą i tylko zatrudnić wyspecjalizowanego fachowca.

Coraz więcej osób cierpi na nadwagę, a nawet otyłość. Dramatyczna sytuacja jest wśród dzieci i młodzieży, które tyją na potęgę. Polskie dzieci i nastolatki przybierają na wadze najszybciej w Europie. Z danych UNICEF wynika, że w Polsce aż 17 proc. osób w wieku 11, 13 i 15 lat ma nadwagę. To dwukrotne więcej niż dwa lata temu. Z pomocą takim osobom idą dietetycy. Gabinety zdrowia i urody rosną jak grzyby po deszczu. To bardzo dobry i przyszłościowy sposób na zarabianie pieniędzy. Z porad specjalistów od żywności i żywienia korzystają nie tylko otyli, ale także zawodowi sportowcy, amatorzy rozpoczynający swoją przygodę ze sportem, a nawet ludzie pragnący zwiększyć swoją masę ze względów estetycznych czy zdrowotnych. Grupa potencjalnych klientów jest ogromna. Zatem co  i jak zrobić, by dobrze wystartować z takim biznesem?


Spec od diet


W tego typu gabinecie koniecznie musi pracować wykwalifikowany personel. Dietetyk to zawód medyczny, który co prawda nie wymaga specjalnej rejestracji jak zawód lekarza, ale jest dokładnie określony w rozporządzeniu ministra zdrowia. Z urzędniczego dokumentu wynika, że dietetykiem jest osoba, która ukończyła policealną szkołę  publiczną lub niepubliczną i uzyskała tytuł zawodowy dietetyka. Tytuł dietetyka może otrzymać osoba, która  ukończyła szkołę wyższą na poziomie licencjackim lub magisterskim  na kierunku lub w specjalności dietetyka. Warto podkreślić, że obecnie nabór na dwuletnie studium  został zawieszony. Dlatego osobom marzącym o pełnoprawnym zawodzie dietetyka zaleca się od razu zdobycie tytułu licencjata. Mimo konkretnych ministerialnych wytycznych, na rynku edukacyjnym nie brakuje różnego rodzaju kursów i szkoleń rzekomo nadających tytuł dietetyka. Niestety, taka przyspieszona nauka nie daje wymaganych prawem uprawnień umożliwiających posługujących się tym tytułem i  podejmowanie pracy w tym charakterze.


Zasady pracy


Gabinet dietetyczny to nie jest sklep papierniczy czy z konfekcją damską. Tutaj przychodzą osoby z różnymi schorzeniami i zaburzeniami organizmu. Dlatego tak ważna jest potwierdzona odpowiednimi dyplomami wiedza personelu i sprzęt. Dietetyk musi najpierw zbadać klienta. W tym celu może nawet zalecić wykonanie badań lekarskich czy laboratoryjnych (np. badania krwi). Sam zaś zbada strukturę ciała (np. ile jest tkanki tłuszczowej), zmierzy podstawowe parametry (wzrost, ciśnienie, puls) i przeprowadzi dokładny wywiad pozwalający wstępnie ocenić stan zdrowia  klienta. Następnie w zależność od potrzeb i oczekiwań klienta, skonstruuje odpowiednią dietę. Dietetyk wpływa na zdrowie ludzi, dlatego tak ważne jest jego wykształcenie i dyplomy poświadczające wiedzę i kwalifikacje. Dietetyk współpracuje z klientem przez określony czas: od kilku tygodni, przez kilka miesięcy, a nawet lat. Dobrze, gdy konsultacje nie ograniczają się wyłącznie do porad w gabinecie. Klienci na pewno docenią możliwość wliczonych już w pakiet konsultacji on-line lub telefonicznie.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej książce „45 pomysłów na biznes”. Książka dostępna w kioskach i salonikach prasowych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: