SuperBiz wiadomości Dlaczego Polacy zakładają własne firmy? [RAPORT]

Dlaczego Polacy zakładają własne firmy? [RAPORT]

09.06.2016, godz. 12:34
BIZNES FIRMA SPOTKANIE ZEBRANIE
foto: SHUTTERSTOCK

W Polsce jest około 1,77 mln przedsiębiorstw. Ponad 95 proc. z nich to mikroprzedsiębiorstwa, których liczba w ciągu ostatnich kilku lat regularnie wzrasta. Tylko w ubiegłym roku powstało u nas  około 296 tys. małych firm -  najwięcej w centralnej części kraju.

Dlaczego ludzie decydują się na założenie własnej firmy? Okazuje się, że w różnych częściach naszego kraju powody są różne. Z raportu AGER 2015 – Światowego Raportu Amway o Przedsiębiorczości, przygotowanego przez Instytut GFK we współpracy z Katedrą Strategii i Organizacji Zarządzania Uniwersytetu Technicznego w Monachium wynika, że w regionach centralnych najczęściej ludzie decydują się na własną działalność przede wszystkim ze względu na możliwość samorealizacji i niezależność od pracodawców.

W regionach południowo-wschodnich i południowo-zachodnich decyzja o założeniu własnej działalności zależy  przede wszystkim od chęci uniezależnienia się od pracodawcy.

W północnej części kraju ludzie decydują się na własną firmę głównie ze względów ekonomicznych.

Najwyższy wskaźnik przedsiębiorczości ma Mazowsze, Wielkopolska i Pomorskie. Najniższy - Podkarpacie i Lubelszczyzna. Równie niski wskaźnik ma Podlasie, a minimalnie lepszy Świętokrzyskie oraz Warmia i Mazury.

Zobacz: Światowy szczyt kobiet w Polsce

Według raportu ogólny obraz startujących przedsiębiorstw jest następujący: Polacy zdecydowaliby się na własną działalność, głównie po to, by zyskać niezależność od pracodawcy (46,3 proc.), z powodów finansowych (38,7 proc.), by wdrażać własne pomysły (35,6  proc.). Własna firma to także szansa na powrót na rynek pracy i alternatywa dla bezrobocia (24,4 proc.), a także szansa na lepsze łączenie obowiązków zawodowych, rodzinnych i wypoczynku (21,7 proc.).

Wciąż wiele osób niezadowolonych ze swojej pracy  ma obawy przed wystartowaniem z własnym małym biznesem. Wśród przeszkód w założeniu prywatnej firmy Polacy podają najczęściej: obawę przed porażką (71 proc.), obciążenia finansowe, prowadzące do bankructwa (33 proc.), zagrożenie kryzysem (26 proc.) oraz obawę przed bezrobociem (21 proc.). - Wiele osób wstrzymuje z prowadzeniem działalności gospodarczej ze względu na biurokrację, skomplikowane przepisy podatkowe, zwłaszcza prawa podatkowego i brak stabilności prawa – dodaje dr Marian Oliński z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Zobacz: Najlepsze uczelnie w Polsce [RAPORT]

Choć firm w Polsce przybywa, to sytuacja na rynku wcale nie jest taka kolorowa. Ze statystyk wynika, że jedynie około 30 proc.  nowo założonych przedsiębiorstw  przetrwa do końca trzeciego roku funkcjonowania.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: