SuperBiz wiadomości Dlaczego sędziowie boją się reformy Ziobry? Stracą pieniądze

Dlaczego sędziowie boją się reformy Ziobry? Stracą pieniądze

25.07.2017, godz. 12:03
łańcuch sędzia sąd
foto: Super Express

Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych – poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha na antenie radiowej Trójki. Co niesie za sobą nowelizacja i dlaczego sędziowie, tak się jej boją? Kolejny raz może się sprawdzić przysłowie, że "jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze".

Najważniejszą zmianą, którą wprowadza nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, jest umożliwienie ministrowi sprawiedliwości, czyli obecnie Zbigniewowi Ziobrze, odwołania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych bez podania przyczyny. Będzie musiał to zrobić w 6 miesięcy od momentu wejścia w życie nowych przepisów. Później zaś sam będzie mógł wskazać osoby, które zajmą miejsce ustępujących sędziów.

Czytaj też: Andrzej Duda zawetował dwie ustawy o sądach i umacnia złotego

Nowelizacja ustawy może odbić się na sędziach również finansowo. Nowe przepisy sprawią, że częściej będzie można zwrócić sędziemu uwagę, że niewłaściwie lub źle pracuje, a jeśli zarzuty będą dotyczyć sędziego funkcyjnego np. przewodniczącego wydziału, może on stracić od 15 do 50 proc. dodatku.

Źródło: onet.pl, rp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: