SuperBiz wiadomości Dlaczego warto korzystać z pośrednika kredytowego?

Dlaczego warto korzystać z pośrednika kredytowego?

13.07.2009, godz. 10:07
Dlaczego warto korzystać z porad pośrednika kredytowego?
foto: Brak agencji
Przedstawiamy najważniejsze powody, dla których warto korzystać z porad pośrednika kredytowego...

Dzisiaj trudniej niż jeszcze kilka miesięcy temu  jest uzyskać kredyt hipoteczny, a warunki proponowane przez banki zmieniają się z dnia na dzień. Dlatego ciężko jest śledzić na bieżąco oferty banków i oszacować, czy otrzymamy kredyt, w jakim banku, na jaką kwotę, a także ile będzie trwała cała procedura.

Najlepiej zorientowaną w różnych ofertach osobą będzie doradca kredytowy. Jego pomoc przyda się szczególnie osobom z małą zdolnością kredytową – pośrednik podpowie im, które banki prowadzą łagodniejszą politykę kredytową i warto się do nich zwrócić.

Minimum wysiłku, maksimum wiedzy

Większość z nas wolałaby uniknąć poświęcania czasu na dzwonienie do wielu banków, umawianie się na liczne spotkania z pracownikami placówek oraz analizowanie szczegółowo i porównywanie ofert w internecie. Tutaj pomocny może być doradca kredytowy. Powinien on przedstawić nam ofertę kredytów hipotecznych kilku banków, dzięki czemu oszczędzimy sporo czasu. Może zrobić to za pośrednictwem telefonu, internetu lub na osobistym spotkaniu.

Ważne jest, aby doradca zaprezentował ofertę banków oferujących kredyty zgodne z naszymi oczekiwaniami – np. z możliwością bezpłatnego przewalutowania  i wcześniejszej spłaty bez dodatkowych kosztów. Jeśli pośrednik od początku będzie przekonywał tylko do jednej oferty, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości – trzeba uważać na nierzetelnych doradców, którzy sugerują wybór tego banku, który wypłaca im najwyższą prowizję od podpisanej umowy kredytowej. Profesjonalny, niezależny pośrednik doradzi ofertę korzystną dla nas, a nie dla siebie. Mamy prawo wymagać od doradcy przygotowania zestawienia ofert kredytowych zgodnych z naszymi oczekiwaniami. Gdy je otrzymamy, powinniśmy się udać do banku, w którym prowadzimy rachunek oszczędnościoworozliczeniowy, i dowiedzieć się, jakie warunki moglibyśmy w nim uzyskać. Tylko jeśli okaże się, że oferta konkurencji jest dużo korzystniejsza, warto ubiegać się o kredyt gdzie indziej. Wybór „swojego” banku często wiele ułatwia – nie trzeba zakładać kolejnego konta i ponosić dodatkowych kosztów jego obsługi ani przedstawiać historii swoich dochodów i wydatków, ponieważ bank ma już te informacje. Jeżeli chcemy na jednym spotkaniu poznać ofertę kredytów z kilku banków, umówmy się z doradcą kredytowym

Ocena naszych możliwości

Ponieważ banki podwyższają wymagania wobec osób ubiegających się o kredyty i żądają większego niż kiedyś wkładu własnego, nie wiemy, czy nasze zarobki pozwolą nam uzyskać kredyt hipoteczny, Doradca powinien zbadać naszą zdolność kredytową zgodnie z wymaganiami różnych banków i na tej podstawie wytypować, w którym mamy szansę uzyskać kredyt oraz w jakiej walucie go otrzymamy – w którym we frankach szwajcarskich, a w którym w złotówkach. Każdy bank ma bowiem własną politykę przyznawania kredytów i jest nastawiony na konkretną grupę klientów. W związku z tym w różny sposób analizuje ich sytuację finansową oraz bada ryzyko transakcji. Jednak niezależnie od pomocy profesjonalisty powinniśmy też sami starać się pozyskiwać informacje z różnych źródeł – nie tylko stron internetowych banków, ale także wyszukiwarek ofert kredytowych czy prasy ekonomicznej.

Czytaj więcej na:

autor: Agnieszka Seweryniak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: