SuperBiz wiadomości Dlaczego zmieniamy pracę? Liczy się pensja i etat

Dlaczego zmieniamy pracę? Liczy się pensja i etat

22.09.2015, godz. 11:16
PRACA ROLNICY BUDOWLAŃCY EKSPEDIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

70 proc. Polaków zadeklarowało, że w tym roku chce zmienić pracę. Czym najczęściej kierujemy się przy wyborze nowej pracy? Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez GoWork.pl, o ile pensja jest niekwestionowanie najważniejsza, decydujemy się na przejście do innego pracodawcy także wtedy, gdy oferuje nam stabilne zatrudnienie i lepszą atmosferę. Co jeszcze jest istotne?

Wynagrodzenie

Dobra płaca to fundamentalny element decydujący o zaangażowaniu pracowników. 53.64 proc. z nich zdecyduje się na przejście do innej firmy właśnie dlatego, że dostali ofertę wyższej pensji. To wyraźny sygnał dla pracodawców. Podczas gdy inne dodatkowe korzyści mogą także wydawać się wartościowe i pozytywnie wpływać na stosunek pracownika do firmy, kierujący nią powinni wiedzieć, że troska o dobrobyt podwładnych jest istotna.

Zobacz także: Wolontariusze zapłacą Kościołowi za pracy przy ŚDM od 50 do 300 zł

Stabilne zatrudnienie na etacie

Jak wykazało badanie GoWork.pl, dla 20.81 proc. pracowników jest to najbardziej istotna kwestia, która przeważa o tym czy ostatecznie decydują się przyjąć ofertę pracy czy nie. Stabilne zatrudnienie to jednak nie tylko umowa o pracę, dlatego przed rozpoczęciem współpracy warto zweryfikować czy potencjalny pracodawca zapewnia naprawdę stałe zatrudnienie. Choć nic w dzisiejszych czasach nie jest pewne, niektóre firmy mają stabilniejszą sytuację i lepszą reputację niż inne. Stan finansowy organizacji i skalę fluktuacji kadr oraz  pracowników możemy sprawdzić czytając opinie o pracodawcy i śledząc doniesienia medialne.

Możliwość rozwoju

14.46 proc. Polaków uważa, że najważniejszą rzeczą przy wyborze pracy jest możliwość rozwoju zawodowego. Dobry pracodawca inwestuje w pracownika, pomaga mu poznać i rozwinąć posiadane talenty. Firmy, które stawiają na równoległy rozwój swój i swoich pracowników nigdy nie narzekają na ilość nadsyłanych aplikacji, bo jasna ścieżka rozwoju jest niezwykle ważnym elementem  na jaki uwagę zwracają kandydaci.

Atmosfera

Kultura organizacji. Kultura organizacyjna obejmuje wspólne przekonania, podejście i zachowania wszystkich pracowników. Nic dziwnego, że najlepiej czujemy się w firmach, w których pracują ludzie podobni do nas, z którymi łączy nas coś więcej niż tylko praca. 9.11 proc. naszych ankietowanych dobrą atmosferę w pracy uznało za najistotniejszy czynnik na jaki zwracają uwagę przy wyborze pracodawcy. Wspólne podejście do życia to pierwszy krok do przyjacielskich relacji, a te znacznie ułatwiają pracę i sprawiają, że czas w niej spędzony jest bardziej satysfakcjonujący. Problemem może być jednak ustalenie tego, jak atmosfera panuje w firmie z którą chcemy związać swoją przyszłość. Warto wyszukać jak najwięcej informacji dotyczących firmy i odwiedzić fora opinii o pracodawcach, gdzie po pierwsze możemy prześledzić wypowiedzi różnych osób, a po drugie anonimowo dopytać o wszelkie nurtujące nas kwestie.

Czytaj również: PKP słabo płaci? Maszynista dostaje 5,6 tys. zł, a kasjerka 3,6 tys. zł

Benefity

Moda na nie przyszła razem z wkroczeniem na polski rynek międzynarodowych korporacji. Po olbrzymiej fali popularności „dodatki do pensji” zdecydowanie tracą na znaczeniu. W naszym badaniu rozbiliśmy je na dwie grupy – benefity sportowe i dodatkowy pakiet medyczny. W obu przypadkach zaledwie ok. 1 proc. ankietowanych zaznaczył, że ten element jest decydujący w przypadku decyzji o zmianie pracy. Jeżeli więc bonus ten nie wiąże się z wyżej wymienionymi wartościami, firma raczej nie może liczyć na to, że przyciągnie tym pracowników.

 

Źródło: GoWork.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: