SuperBiz wiadomości Dochód podstawowy w Finlandii: 2 tys. osób dostanie po 2,5 tys. złotych

Dochód podstawowy w Finlandii: 2 tys. osób dostanie po 2,5 tys. złotych

30.12.2016, godz. 11:26
Finlandia
foto: Pixabay.com

Władze Finlandii przeprowadzą eksperyment na bezrobotnych. Dwa tysiące losowo wybranych osób, zamiast zasiłków, otrzyma od państwa tzw. dochód podstawowy. Jego wysokość wynosi 560 euro miesięcznie, czyli prawie 2,5 tys. zł. Rząd chce w ten sposób zmniejszyć bezrobocie i uprościć system świadczeń socjalnych. Jak to ma działać?

Świadczenie nie będzie opodatkowane, a jego beneficjenci będą mogli podejmować pracę zarobkową bez obaw o jego utratę czy redukcję, jak jest w przypadku zasiłków. Ma to motywować ich do szukania dodatkowych źródeł dochodu.
Wytypowana zostanie także grupa kontrolna składająca się z osób, korzystających z zasiłków i innych świadczeń socjalnych na dotychczasowych warunkach. To z nią będą porównywane osoby otrzymujące dochód podstawowy.

Sprawdź także: W tych krajach biznes ma się najlepiej

Eksperyment, który ma wykazać czy dochód podstawowy przyczyni się do redukcji biedy i wykluczenia społecznego, potrwa dwa lata. Jeśli zakończy się powodzeniem, dla Finlandii będzie to oznaczać uproszczenie skomplikowanego systemu świadczeń socjalnych, który obejmuje obecnie zasiłki dla bezrobotnych, dodatki mieszkaniowe, na dzieci, na kształcenie itp.

Czytaj też: Każdy Szwajcar ma dostać od państwa 10 tys. zł miesięcznie za nic!

Wprowadzenie dochodu podstawowego rozważała nie dawno Szwajcaria. Rozwiązanie to zostało jednak odrzucone w czerwcowym referendum. Większość partii politycznych uznała tę koncepcję za zbyt kosztowną i szkodliwą dla gospodarki. Zdaniem rządzących dochód podstawowy zamiast motywować do pracy bezrobotnych, mógłby przyczynić się do rezygnacji z niej przez osoby, otrzymujące najniższe wynagrodzenia. Szwajcarzy zagłosowali zgodnie z zaleceniami władz, opowiadając się przeciwko inicjatywie.

Źródło: businessinsider.com.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: