SuperBiz wiadomości Dopiero za miesiąc będzie wiadomo, co się stanie z Pekao

Dopiero za miesiąc będzie wiadomo, co się stanie z Pekao

08.08.2016, godz. 17:58
Bank Pekao
Bank Pekao foto: EAST NEWS

Właściciel banku Pekao SA mediolańska spółka UniCredit ma od niecałego miesiąca nowego prezesa. Sprawa przyszłości jednego z największych i najstarszych polskich banków nadal nie jest jasna. Nowy szef ma przyjachać do Polski we wrześniu i rozmawiać z urzędnikami o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji.

Takie informacje o sytuacji w trójkącie UniCredit--Pekao--polski-rząd-polonizujący-banki publikuje dziennik "Puls Biznesu". Na spotkanie z szefem UniCredit Jeanem Pierrem Mustierem liczy szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak i bliżej nieokreślony przedstawiciel rządu.

Wedle gazety rozważane są trzy scenariusze:

1. sprzedaż pakietu akcji UniCredit jednemu nabywcy;

2. pozbycie się udziałów Pekao przez giełdę;

3. pozostawienie poziomu zaangażowania w polski bank bez zmian.

Kierownictwo Pekao skłania się mocno ku scenariuszowi nr 2. Scenariusz nr 1 nie będzie dla potencjalnego kupca opcją tanią - 40 procent należące do Włochów to 13,5 miliardów wedle dzisiejszego kursu. Oczywiście, po przejęciu Aliora przez PZU w gronie nabywców stawia się spółki powiązane z polskim skarbem państwa, najczęściej wymienia się spółkę PKO BP i Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jednak sytuacja może się skończyć jak ze sprzedażą BZ WBK - PKO BP też miało chrapkę, ale ówcześnie irlandzcy właściciele nie mieli etnicznych sentymentów i sprzedali biznes Hiszpanom. Pekao SA byłoby łakomym kąskiem dla inwestora, którego w Europie Centralnej jeszcze nie ma.

Grupa UniCredit jest w niezmiernie burzliwym okresie. Sprzedaż akcji za 1,5 miliarda dolarów, spadek kursu własnych akcji o jedną piątą, ledwo zdane testy, imitujące okoliczności nagłego kryzysu finansowego - kierownictwo i udziałowcy grupy mają wyjatkowo gorące lato. Ale najciekawsze być może przed nimi.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: