SuperBiz wiadomości Dorabianie do emerytury i renty. Ile możesz zarobić, by nie stracić świadczenia?

Dorabianie do emerytury i renty. Ile możesz zarobić, by nie stracić świadczenia?

02.12.2016, godz. 15:39
Zakaz dorabiania do emerytury
Zakaz dorabiania do emerytury foto: SHUTTERSTOCK

Od 1 grudnia 2016 r. osoby dorabiające do emerytury lub renty obowiązują nowe limity, których przekroczenie powoduje zmniejszenie, a nawet zwieszenie wypłacania świadczenia.

Przypomnijmy – osoby, które przeszły na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego póki co mogą dorabiać bez ograniczeń. Inaczej jest w przypadku emerytów pobierających wcześniejszą emeryturę oraz rencistów. Te dwie grupy obowiązują limity, których przekroczenie powoduje, że ZUS może im zawiesić wypłatę świadczenia, ewentualnie zmniejszyć jego wysokość.

Może Cię zainteresować: Emerytury i renty 2017: zobacz, co zmieni się w przyszłym roku

To, ile emeryci i renciści mogą dorobić, uzależnione jest od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zmniejszenie emerytury lub renty następuje po przekroczeniu 70 proc. tej kwoty a zawieszenie po przekroczeniu 130 proc.

W trzecim kwartale tego roku, zgodnie z komunikatem GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenia wyniosło 4055,04 zł. W oparciu o tę kwotę ZUS ustalił limity, które obowiązywać będą od 1 grudnia 2016 r. do 28 lutego 2017 r.

W tym okresie emeryci pobierający wcześniejsze emerytury oraz renciści mogą dorobić do 2 838,60 zł brutto miesięcznie bez ryzyka zmniejszenia świadczenia.

Zobacz także: Zasiłki 2017: nowy tryb przyznawania, więcej uprawnionych

Jeżeli ich miesięczne zarobki przekroczą kwotę 5271,60 zł brutto – ZUS wstrzyma im wypłatę emerytury lub renty.
Świadczenia tych, których zarobki wahać się będą w granicach 2 838,60 zł brutto – 5 271,60 zł brutto będą zmniejszane o tzw. kwotę przekroczenia. Na szczęście nie oznacza to, że ZUS zabierze im wszystko, co zarobią ponad określony limit. W tej kwestii bowiem obowiązują dodatkowo tzw. kwoty maksymalnego zmniejszenia, czyli określane raz do roku ograniczenia, powyżej których ZUS nie może już zmniejszać świadczenia.

Kwoty zmniejszenia obowiązujące od 1 marca 2016 r.:
563,05 zł – w przypadku emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
422,32 zł – w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
478,62 zł – w przypadku rent rodzinnych dla jednej osoby.

Warto pamiętać, że nie wszystkie przychody mogą wpłynąć na zmniejszenie lub zawieszenie wypłacania emerytury lub renty. Nie muszą się tego obawiać osoby, które zarabiają na podstawie umów nie podlegających ubezpieczeniu społecznemu (np. honoraria z tytułu działalności artystycznej, umowa o dzieło nie wykonywana na rzecz pracodawcy).

Czytaj również: Emerytury obywatelskie zastąpią ZUS? Szykuje się podatkowa rewolucja

Limity nie obowiązują też wszystkich rencistów. Nie muszą się ich obawiać: inwalidzi wojskowi, których niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową, osoby pobierające rentę rodzinną po żołnierzu, którego śmierć nastąpiła w związku ze służbą wojskową.

Limity dodatkowych zarobków nie obowiązują również osób, które zgłosiły wniosek o zawieszenie świadczenia i przez cały rok kalendarzowy emerytura lub renta nie była im wypłacana.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: