Jak seniorzy mogą dorobić do emerytury

i

Autor: Shutterstock

Doradca emerytalny ZUS. Na jakie pytania najczęściej odpowiada?

2017-07-27 17:19

Obniżenie wieku emerytalnego przez Prawo i Sprawiedliwość do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn ma swoich zwolenników i przeciwników. Choć reforma będzie obowiązywać od 1. października b.r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych już ma ręce pełne roboty. Szczególnie doradcy emerytalni, którzy mają doradzać czy przejście na emeryturę uprawnionych do pobierania świadczenia będzie dobrym krokiem. Na jakie pytania najczęściej odpowiada?

Doradca emerytalny ZUS
Choć z reformy cieszą się emeryci, powodów do zadowolenia nie mają pracownicy ZUS-u. Od dawna narzekają na niskie płace i nadgodziny, a wygląda na to, że lepiej nie będzie w związku z nową falą emerytów, której spodziewa się urząd od października. Uprawnionych do otrzymania świadczenia będzie ok. 331 tys. osób, z czego ok. 60 proc. deklaruje, że skorzysta z możliwości szybszego przejścia na emeryturę. 20 proc. nadal nie podjęło jeszcze decyzji, a 20 proc. chce pracować dłużej, by cieszyć się wyższym świadczeniem.

Powołanie doradców emerytalnych od 1 lipca b.r., którzy w każdej placówce urzedu mają pomagać emerytom wyliczyć wysokość świadczenia, odpowiedzieć na najważniejsze pytania i w efekcie pomóc podjąć ostateczną decyzję ma usprawnić ten proces. Na jakie pytania najczęściej odpowiada doradca?

Zobacz także: Jesteś na zwolnieniu, a wrzucasz zdjęcia z wakacji? ZUS prześwietli twojego Facebooka!

- Czy ZUS przyzna emeryturę z urzędu?
Wniosek należy złożyć samodzielnie, ZUS nie przyznaje emerytury „z urzędu". Należy złożyć go nie wcześniej niż 30 dni przed uzyskaniem prawa do świadczenia, a wypłata emerytury odbędzie się od miesiąca w którym ZUS otrzymał wniosek.

- Kto decyduje o tym, kiedy osoba uprawniona do emerytury skorzysta ze świadczenia?
Przejście na emeryturę nie jest obligatoryjne, a dobrowolne. Oznacza to, że tylko i wyłącznie osoba uprawniona do świadczenia z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego decyduje czy chce skorzystać z tego prawa. Jeśli chce nadal pracować oczywiście może kontynuować pracę i będzie oznaczało to wyższą wysokość wypłaty emerytalnej.

- O ile wzrasta wysokość świadczenia emerytalnego jeśli zdecydujemy się pracować dłużej mimo uzyskania prawa do emerytury o rok, dwa, trzy lata?
Rocznie wysokość emerytury po przepracowaniu wzrasta o ok. 8 proc. Aby wyliczyć prawidłowo wysokość świadczenia najlepiej skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego lub użyć kalkulatora emerytalnego, który jest także dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sprawdź również: Prezes ZUS: pracownicy powinni zarabiać godnie. A w praktyce? Nadal nie zarabiają

- Jak długo trzeba pracować, żeby mieć prawo do najniższej emerytury?
Od 1 października okres składkowy i nieskładkowy będzie wynosił 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Wtedy daje to gwarancję minimalnej emerytury, czyli 1000 złotych brutto.

- Czy można pracować już po przyznaniu emerytury? Jaki dochód można osiągnąć?
Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (od października b.r. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) nie obowiązują limity zarobków jeśli chodzi o „dorabianie" do emerytury. Natomiast aby otrzymać świadczenie emerytalne, najpierw trzeba rozwiązać stosunek pracy, a potem dopiero można zatrudnić się u tego samego lub innego pracodawcy w ramach umowy o pracę.

 

Źródło: ZUS/rp.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze