SuperBiz wiadomości Doradca emerytalny od dzisiaj w każdym oddziale ZUS

Doradca emerytalny od dzisiaj w każdym oddziale ZUS

03.07.2017, godz. 10:25
Zus, zakład ubezpieczeń społecznych
foto: Super Express

Od 3 lipca 595 doradców w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udziela informacji dotyczących przechodzenia na emeryturę i tego, jak zmieni się jej wysokość, jeśli uprawnieni do niej będą pracować jeszcze przez kolejne miesiące lub lata – podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak czytamy w komunikacie resortu, doradcy mają do pomocy kalkulator emerytalny, który wyliczy wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej.
Minister Elżbieta Rafalska podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, zorganizowanej w I Oddziale ZUS w Warszawie podkreślała, że przeprowadzony w dwóch oddziałach Zakładu pilotaż świetnie się sprawdził.
– Doradcy obsłużyli ponad 6 tys. osób. Teraz kolejni będą oblegani przez wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, czy już opłaca się im przejść na emeryturę, czy odłożyć tę decyzję – mówiła minister.

Sprawdź także: Doradcy emerytalni w ZUS przeżywają oblężenie

Przy okazji szefowa resortu rodziny zapewniła, że ZUS ma zagwarantowane środki finansowe na wypłaty emerytur, nawet gdyby wszyscy z 331 tys. osób, które w październiku osiągną wiek emerytalny, zdecydowało się skorzystać ze świadczenia.
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest w dobrej sytuacji finansowej, najlepszej od wielu lat. Nie ma żadnych podstaw do zaniepokojenia o sfinansowanie reformy, zarówno w ostatnim kwartale tego roku, jak i w roku 2018 – podkreśliła minister Rafalska. – Przyczyniły się do tego rosnące wynagrodzenia, duża liczba pracujących i ozusowanie umów-zlecenia.

Czytaj też: Od października 2017 pracujemy krócej. Sejm przegłosował niższy wiek emerytalny

Obecna na konferencji prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska dodała, że Zakład przygotowywał się do wdrożenia reformy już na etapie jej projektowania.
Kampania informacyjna obejmuje wszystkie aspekty obniżenia wieku emerytalnego – finansowe, prawne i organizacyjne – mówiła prezes Uścińska.
Prezes Gertruda Uścińska zapewniła też, że jest w stanie dialogu ze związkami zawodowymi w ZUS, dotyczącym m.in. planowanych podwyżek płac.

Źródło: MRPiPS

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: