SuperBiz wiadomości Doradca emerytalny za darmo. Sprawdź, gdzie zasięgniesz bezpłatnej porady

Doradca emerytalny za darmo. Sprawdź, gdzie zasięgniesz bezpłatnej porady

05.05.2017, godz. 12:29
Jak seniorzy mogą dorobić do emerytury
foto: SHUTTERSTOCK

Rusza pilotażowy program ZUS-u, w ramach którego przyszli emeryci mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy doradcy emerytalnego. Docelowo blisko 600 pracowników ZUS-u będzie doradzać przy wyborze najkorzystniejszego wariantu emerytury. W pierwszej kolejności pomoc będzie świadczona w wybranych placówkach ZUS-u, a od lipca – we wszystkich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Aby uzyskać poradę w kwestii emerytury, należy udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ramach pilotażowego programu porady będą udzielane w II oddziale ZUS w Warszawie, oddziale ZUS w Zabrzu oraz w 10 jednostkach podległych tym oddziałom. Od lipca interesanci otrzymają do swojej dyspozycji 595 doradców emerytalnych na terenie całego kraju.

Zobacz też: Jak sprawdzić, czy ZUS prawidłowo wyliczył ci emeryturę?

Każda osoba, która zdecyduje się zasięgnąć porady, będzie mogła dowiedzieć się, jakie czynniki wpływają na wysokość emerytury, ile wyniesie jej świadczenie w momencie przejścia na emeryturę oraz kiedy najbardziej opłaca się zacząć pobierać świadczenie emerytalne. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie zobowiązuje do zakończenia aktywności zawodowej.

Przeczytaj także: Co z emeryturami zamożnych Polaków? ZUS zweryfikuje składki emerytalne

W pilotażowym programie weźmie udział 20 doradców, którzy będą badać potrzeby interesantów. Dlatego każda osoba obsługiwana przez doradcę zostanie poproszona o wypełnienie krótkiej ankiety. Pilotażowy program zostanie zakończony w czerwcu. Jego uruchomienie ma związek z ustawą, która obniża wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nowe przepisy wejdą w życie 1 października, ale wnioski o emeryturę na nowych zasadach będzie można składać już od 1 września, na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Oprac. na podst. serwisy.gazetaprawna.pl, businessinsider.com.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: