SuperBiz wiadomości Dostawa moździerzy samobieżnych Rak trafi do polskiej armii [ZDJĘCIA]

Dostawa moździerzy samobieżnych Rak trafi do polskiej armii [ZDJĘCIA]

27.06.2017, godz. 09:49
Przekazanie moździerzy RAK Wojsku Polskiemu.
Przekazanie moździerzy RAK Wojsku Polskiemu. foto: materiał prasowy

- W tym tygodniu będzie miała miejsce dostawa pierwszych elementów kompanijnych modułów ogniowych systemu moździerzy samobieżnych Rak do jednostki liniowej. Moździerze otrzyma 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana - poinformował wiceminister Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.

Wiceminister Obrony Narodowej Bartosz Kownacki poinformował, że w tym tygodniu będzie miała miejsce dostawa pierwszych elementów kompanijnych modułów ogniowych systemu moździerzy samobieżnych Rak do jednostki liniowej. Moździerze otrzyma 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana (będą docelowo przeznaczone dla kompanii wsparcia jednego z batalionów na KTO Rosomak).

Zobacz również: Pro Defense 2017. Zobacz najnowszy polski sprzęt wojskowy [ZDJĘCIA]

Wiceszef MON przypomniał, że dostawa dojdzie do skutku dzięki podpisaniu umowy z 28 kwietnia 2016 r., której przedmiotem było wyprodukowanie i dostawa przez Hutę Stalowa Wola wyposażenia ośmiu kompanii wsparcia (każda złożona z 8 efektorów SMK120 Rak oraz grupy pojazdów wspierających). Dzięki realizacji tej umowy do Sił Zbrojnych RP wprowadzony zostanie całkowicie nowy system uzbrojenia, jakim polska armia dotychczas nie dysponowała.

W ramach wspomnianej umowy, której realizacja ma nastąpić w latach 2017-2019, dostarczone zostaną łącznie 64 moździerze oraz 32 artyleryjskie wozy dowodzenia. Obydwa te komponenty są oparte na tym samym nośniku KTO Rosomak, co oznacza uproszczenie wszelkich działań logistyczno-serwisowych w jednostkach, które będą nowy sprzęt eksploatować. Są nimi jednostki wyposażone w kołowe transportery opancerzone tego typu, a pierwszą jednostką, do której trafi nowy sprzęt, będzie, jak już wspomniano, 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

Samobieżny automatyczny moździerz Rak jest oryginalną polską konstrukcją powstałą w Hucie Stalowa Wola SA. Poza kilkoma elementami importowanymi (np. systemem nawigacji inercyjnej TALIN 5000 z modułem GPS i hodometrem) wszystkie rozwiązania systemu wieżowego są polskiej konstrukcji i są produkowane przez polski przemysł obronny. Całkowicie polskie są m.in. systemy kierowania ogniem i zautomatyzowane systemy dowodzenia, stanowiące ewolucyjne rozwiniecie systemu „Topaz", opracowanego przez WB Electronics i wdrażanego m.in. na modernizowanych środkach artyleryjskich jak 2S1 Goździk czy wz. 77 Dana.

Sprawdź koniecznie: TYLKO U NAS! Zdjęcia wnętrza samolotów dla VIP-ów, które trafią do Polski [GALERIA]

Moździerz „Rak" przystosowany jest do współpracy z użytkowanymi przez SZ RP taktycznymi systemami rozpoznania oraz współpracy z różnymi ośrodkami przekazywania informacji o celach. Może funkcjonować zarówno w ugrupowaniu baterii i dywizjonu, jak i w pełni autonomicznie, jest przystosowany do działań w warunkach skażenia terenu po użyciu broni ABC. Jego szybkostrzelność wynosi 10 wystrzałów na minutę, gotowość do prowadzenia ognia osiąga w 30 sekund od otrzymania polecenia o wykryciu celu, a gotowość do zmiany pozycji ogniowej po wykonaniu zadania – w 15 sekund od ostatniego wystrzału.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: