SuperBiz wiadomości Dostawy gazu do Polski wstrzymane. Sprawdź, czy problem dotyczy ciebie

Dostawy gazu do Polski wstrzymane. Sprawdź, czy problem dotyczy ciebie

21.06.2017, godz. 15:38
Jest decyzja w sprawie ważnego gazociągu
foto: SHUTTERSTOCK

Pod zarzutem niskiej jakości paliwa wstrzymano dostawy gazu ziemnego przez rewers na Gazociągu Jamalskim. Przerwa w dostawach prawdopodobnie potrwa do 23 czerwca, ale termin może ulec zmianie.

Jak wyjaśnia spółka Gaz-System, operator Gazociągów Przesyłowych, odbiór dostaw gazu na Gazociągu Jamalskim w Punkcie Wzajemnego Połączenia (PWP) nie jest możliwy z uwagi na złą jakość gazu ziemnego. - Obecnie gaz nie spełnia parametrów jakościowych określonych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Systemu Przesyłowego (IRiESP). GAZ-SYSTEM wstrzymał odbiór gazu w punkcie PWP od 21 czerwca 2017 r. od godz. 6.00. Ograniczenie zdolności przesyłowej w punkcie PWP planowane jest do 23 czerwca 2017 r. do godziny 6.00 – można przeczytać w oficjalnym komunikacie prasowym. – Za prawidłowe parametry jakościowe gazu odpowiada dostawca wprowadzający gaz do krajowego systemu przesyłowego.

ZOBACZ: PGNiG szykuje podwyżki cen gazu dla odbiorców detalicznych

Wstrzymanie odbioru gazu w PWP nie ma wpływu na zbilansowanie i bezpieczeństwo pracy systemu przesyłowego zarządzanego przez GAZ-SYSTEM S.A. – dodaje spółka.

CZYTAJ: Zakład produkcyjny Servier w Polsce z ważnym certyfikatem

Firma poinformowała o ograniczeniu zdolności przesyłowej klientów, którzy korzystają z usługi wirtualnego rewersu w Mallnow.
Gazociąg Jamalski łączy Niemcy z Rosją. Liczy 4196 km długości, z czego 3 tys. km znajduje się w Rosji, 575 km na Białorusi, a 680 km w Polsce. Polski odcinek gazociągu należy do spółki EuRoPol GAZ. Dostawy z PWP na Gazociągu Jamalskim są wykorzystywane m.in. przez spółkę PGNiG, która posiada 48 proc. udziałów w EuRoPol GAZ. Obecnie spółka uzupełnia niedobory dzięki rezerwom w magazynach.

Oprac. na podst. gaz-system.pl, biznes.onet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: