SuperBiz wiadomości Drastyczne podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste. Będziemy płacić nawet kilkanaście razy więcej

Drastyczne podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste. Będziemy płacić nawet kilkanaście razy więcej

28.12.2016, godz. 15:12
banknoty
foto: FOTO SE

Od stycznia część samorządów wprowadza w życie drastyczne podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste gruntów. Niektórzy z nas będą musieli płacić nawet kilkanaście razy więcej, niż do tej pory.

Stawki za użytkowanie wieczyste uzależnione są od wyceny wartości gruntów, na których stoi dana nieruchomość. Samorządy mogą ją aktualizować nie częściej niż raz na trzy lata. W praktyce jednak robią to rzadziej, w efekcie wprowadzane przez nie podwyżki opłat są wyższe.

Na liście samorządów, które pod koniec roku „uszczęśliwiły” swoich mieszkańców informacją o wyższych rachunkach znajduje się m.in. Olsztyn. Tam dotychczasowe stawki wzrosną od około kilku do nawet 200 proc. Na przykład mieszkaniec bloku położonego w jednej z południowych dzielnic tego miasta, który dotychczas za użytkowanie wieczyste płacił rocznie ok. 27 zł, po aktualizacji wyceny nieruchomości będzie musiał płacić trzy razy tyle.

Kolejnym przykładem, który wywołał ostry protest mieszkańców i odbił się echem w całym kraju są Kielce. Jak wyjaśniał w rozmowie z jednym z portali Arkadiusz Sawicki ze Stowarzyszenia „Przyjazne Kielce”, które w imieniu mieszkańców zaprotestowało przeciwko podwyżkom, do Stowarzyszenia zgłoszono przypadek, w którym podwyżki w jednej z nieruchomości – w bloku mieszkalnym – sięgnęły ok. 2,5 tysiąca proc. Sawicki tłumaczył, że do Stowarzyszenia zgłaszały się również osoby, które płaciły ok. 10 tys. zł rocznie za użytkowanie, a po zmianach będą musiały płacić 50 tys. zł rocznie.

Zobacz także: Odwiedził cię sprzedawca energii? Uważaj, co podpisujesz

Na podwyżki decydują się również warszawskie dzielnice. Na przykład na Mokotowie opłaty wzrosną średnio ponad cztery razy, ale w przypadku niektórych budynków nowe stawki mogą być wyższe od obecnie obowiązujących nawet pięciokrotnie. Przykład? Stawka za blok przy ul. Sonaty 2 do tej pory wynosiła 22 tys. 126 zł 18 gr. Od nowego roku wyniesie 114 tys. 119 zł 43 gr. 

Okazuje się, że podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste dotyczą nie tylko dużych miast, ale również mniejszych miejscowości. Mieszkaniec jednej z gmin w woj. wielkopolskim przed świętami dostał decyzję, w której urząd informuje go, że jego roczna opłata wzrośnie z niecałych 250 zł do prawie 4 tys. zł!

Sposobem na złagodzenie skutków tak wysokich podwyżek są przepisy mówiące o tym, że jeżeli nowa stawka określona przez samorząd przewyższa dwukrotność dotychczasowej opłaty, musi być rozłożona na dwie części. W praktyce wygląda to tak, że użytkownik, którego opłata wzrasta od przyszłego roku z 250 zł na 4 tys. zł pełną stawkę zapłaci za rok 2019 r. Co oczywiście nie zmienia faktu, że podwyżka jest kolosalna.

Każdy, kto płaci za użytkowanie wieczyste gruntów powinien wiedzieć, że samorządy, które chcą podwyższać opłaty za dany rok muszą poinformować o tym swoich mieszkańców nie później niż do końca grudnia roku, od którego podwyżka ma zacząć obowiązywać. To oznacza, że informację o podwyżce, która zacznie obowiązywać od 2017 r. powinniśmy dostać do końca grudnia tego roku. Jeżeli takiej decyzji nie mamy – wzrostu tej opłaty nie powinniśmy się obawiać.

Czytaj również: Rachunki za prąd będą wyższe, bo rząd szuka pieniędzy w spółkach energetycznych

Kolejną istotną kwestią, kóra tłumaczy, dlaczego tak wiele samorzadów zdecydowało się w tym roku na podwyższenie opłat za użytkwanie wieczyste są zmiany w prawie zapowiadane przez rząd. Mają one umożliwiać przekształcenie z mocy prawa użytkowania wieczystego w odrębną własność pod budynkami wielorodzinnymi oraz objąć uwłaszczeniem domy jednorodzinne. Najnowsza wersja projektu przewiduje, że nowe zasady zaczną obowiązywać od lipca 2017 r.

Jak informowała „Rzeczpospolita”, projekt zakłada, że użytkownicy, którzy staną się właścicielami gruntu, będą przez 20 lat wnosić opłatę przekształceniową w wysokości ostatniej rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste. Z tą jednak różnicą, że nie będzie już aktualizowana, ale waloryzowana specjalnym wskaźnikiem GUS. Samorządy nie będą więc mogły podwyższać opłat przekształceniowych o kilkaset procent, tak jak to się dzieje obecnie.

– Przewidzieliśmy, że mogą być takie zakusy. Dlatego w projekcie znajduje się wyraźny zapis, że opłata przekształceniowa wyniesie tyle, ile wysokość rocznej opłaty na 1 stycznia 2017 r. – powiedział w rozmowie z "Rz" Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budwnictwa. – Jeżeli więc gmina nie zdąży z podwyżką do Nowego Roku, to już jej w ogóle nie wprowadzi – dodał.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: