SuperBiz wiadomości Dreamliner B787-8 wylądował w Polsce. Poleci pod Manhattan, do Tokio i Seulu

Dreamliner B787-8 wylądował w Polsce. Poleci pod Manhattan, do Tokio i Seulu

15.07.2017, godz. 11:04
Boeing 787-9 Dreamliner
foto: Wikimedia Commons

Rano 15 lipca (sobota) na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował ostatni z ośmiu zamówionych przez LOT boeningów 787-8. Rafał Milczarski, prezes LOT-u, podczas odbioru maszyny 14 lipca w Seattle powiedział, że dzięki transakcji LOT może zaoszczędzić miliony dolarów.

Już teraz wiadomo, że ostatni z zakupionych przez polską spółkę Dreamlinerów będzie latać do Newark pod Nowym Jorkiem. Dotychczas LOT realizował rejsy na tej trasie dzięki maszynie B767, którą wypożyczył od portugalskich linii lotniczych EuroAtlantic. B787-8 będzie także latał do Seulu i Tokio. Dzięki pozyskaniu samolotu loty do stolicy Korei Południowej zwiększą się z 3 do 5, a do stolicy Japonii - z 3 do 4.

Zakup B787-8 był możliwy dzięki leasingowi operacyjnemu, który LOT wybrał także w przypadku poprzedniej maszyny. Podpisanie umowy leasingowej mogło dojść do skutku, ponieważ UK Export Finance - brytyjska agencja finansowa, udzieliła polskiej spółce gwarancji. Dostawa ósmego dreamlinera oznacza koniec realizacji zamówienia, które zostało złożone jeszcze w 2005 roku. W 2017 f. zakończono dostawy czterech Boeingów 737-800 NG.

CZYTAJ: PLL LOT odbiorą ósmego dreamlinera

Ponadto na kwiecień przyszłego roku planowane są dostawy większych dreamlinerów – B787-9. Będą one w stanie latać z Budapesztu do Chicago i Nowego Jorku. Są w stanie pomieścić dodatkowe 50 osób, w porównaniu ze swoimi poprzednikami. LOT zamówił cztery takie maszyny.

Flota polskich linii lotniczych zostanie także powiększona o kolejne samoloty z serii B737 MAX 8. Odbiór pierwszej z sześciu zamówionych maszyn nastąpi w listopadzie, drugiej w grudniu, a kolejnych - do 2020 roku. B737 MAX 8 to samolot wąskokadłubowy najnowszej generacji. Polska będzie jednym z pierwszych państw na świecie z tego typu maszyną.

Oprac. na podst. rp.pl, superbiz.se.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: