SuperBiz wiadomości Drogo na stacjach? To jeszcze nie koniec

Drogo na stacjach? To jeszcze nie koniec

28.05.2016, godz. 12:34
Paliwo, tankowanie, stacja benzynowa
foto: SHUTTERSTOCK

Przełom maja i czerwca przyniesie nam dalsze podwyżki paliw na stacjach, choć nie powinny być one tak wysokie, jak te w ostanich dniach - oceniają eksperci.

 

Na przełomie maja i czerwca na stacjach zobaczymy dalsze podwyżki, chociaż ich skala powinna być mniejsza niż w ostatnich dniach - ocenił analityk e-petrol. Również BM Reflex prognozuje w nadchodzącym tygodniu wzrosty cen paliw na stacjach.

Zobacz także: Rząd umacnia granicę morską z Rosją. Przekopie Mierzeję Wiślaną

Jak podaje Polska Izba Paliw Płynnych (PIPP), średnie detaliczne ceny paliw w Polsce, według stanu 25 maja br., to: 4,19 zł/l olej napędowy; 4,50 zł/l benzyna 95-oktanowa i 1,62 zł/l autogaz. W mijającym tygodniu olej podrożał o 10 gr/l, benzyna o 7 gr/l, a autogaz  - o 2 gr/l.  Jednak, jak czytamy w komunikacie PIPP, w przyszlym tygodniu należy spodziewać się kolejnych podwyżek, ponieważ ceny hurtowe paliw cały czas rosną.

Również zdaniem analityków e-petrol.pl kierowców czekają kolejne podwyżki. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na początek czerwca są następujące: dla benzyzny 95-oktanowej 4,45-4,56 zł/l, dla oleju napędowego 4,15-4,27 zł/l, a dla autogazu 1,56-1,64 zł/l.

Czytaj również: Europa szykuje prezent dla Putina. To już koniec sankcji wobec Rosji?!

Główne przyczyny wzrostu cen paliw to: drożejąca ropa, której cena osiągnęła najwyższy poziom od początku tego roku oraz słabnąca w relacji do dolara złotówka.

Źródło: PAP/Polska Izba Paliw Płynnych, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: