SuperBiz wiadomości Duda straci na prezydenturze co najmniej 10 tys. złotych miesięcznie!

Duda straci na prezydenturze co najmniej 10 tys. złotych miesięcznie!

25.05.2015, godz. 13:51
Kinga Duda, Andrzej Duda, Agata Kornhauser
foto: Super Express

Europoseł to ma dopiero dobrze – chciałoby się rzec, patrząc na kwoty, które co miesiąc wpadają do portfeli europarlamentarzystów. Nieźle zarabia również polski prezydent, ale gdzie mu się tam równać z zarobkami unijnych posłów. Wyjaśniamy, ile prezydent elekt Andrzej Duda straci finansowo na zamianie sali posiedzeń w europarlamencie na biurko w Pałacu Prezydenckim.

Mniej niż 3 tys. euro miesięcznie (ok. 12 tys. zł) – na taką kwotę podstawowego wynagrodzenia mógł liczyć polski europoseł po wyborach do europarlamentu w 2004 r. Skąd ta suma? To proste – tyle mniej więcej wynosiła równowartość w euro wynagrodzenia w polskim parlamencie. Wtedy europoseł z danego kraju zarabiał właśnie tyle, ile trafiłoby do jego kieszeni, gdyby został wybrany do parlamentu swojego kraju. Zmieniło się to w 2009 r., kiedy pensje europosłów zostały ujednolicone. Od tego czasu posada europosła stała się dla naszych reprezentantów nie tylko opcją prestiżową, ale i bardzo intratną. Obecnie każdy europoseł zarabia ok. 8 tys. euro brutto miesięcznie (32 tys. zł brutto)! Na rękę wychodzi więc ok 6 tys. euro (24 tys. zł).

Nieopodatkowana dieta

Ale na tym nie koniec. Każdy europoseł dostaje 300 euro (1,2 tys. zł) nieopodatkowanej diety dziennie za uczestniczenie w pracach parlamentu. To, plus podstawowa pensja, stanowi wynagrodzenie europosła „na czysto”, bo trzeba zaznaczyć, że naszym reprezentantom przysługują też co miesiąc dziesiątki tysięcy euro na podróże, prowadzenie biur i pensje dla pracowników. Tych jednak w naszym zestawieniu nie uwzględniamy, bo chodzi nam jedynie o same zarobki europosła i polskiego prezydenta. Podobnie w przypadku drugiego wspomnianego urzędu nie uwzględniamy przywilejów takich jak możliwość korzystania z prezydenckich rezydencji itd.

Zarobki prezydenta

Polski prezydent nie zarabia źle. Kwota ta z roku na rok może się zmieniać, bo zależy od tzw. kwoty bazowej zapisywanej w budżecie państwa na dany rok. Obecnie jest to 1 766 zł brutto. Aby dowiedzieć się, ile zarabia prezydent, należy pomnożyć ją przez siedem, co daje 12 365 zł brutto. Do tego dochodzi tzw. dodatek funkcyjny (3-krotność kwoty bazowej), który teraz wynosi 5 299 zł brutto, a więc prezydent Polski zarabia miesięcznie 17 665 zł brutto. Doliczyć tu jednak trzeba także dodatek stażowy, który maksymalnie może wynieść 20 proc. podstawowego wynagrodzenia, a więc obecnie 2 473 zł brutto. Jeśli zsumujemy wszystkie powyższe kwoty, wyjdzie nam, że prezydent może zarobić maksymalnie 20 138 zł brutto (netto – ok. 14 tys. zł).

Ile straci Duda

Andrzej Duda w europarlamencie był od lipca 2014 r. W związku z objęciem fotela prezydenta będzie musiał zrzec się mandatu europosła, a co za tym idzie - przywilejów finansowych. Jako europoseł zarabiał na rękę co najmniej 24 tys. złotych. Łatwo więc policzyć, że na prezydenturze „straci” co najmniej 10 tys. złotych miesięcznie plus wartość diet! Na osłodę będzie miał jednak o wiele większy prestiż.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: