SuperBiz wiadomości Dwie największe giełdy w Europie będą jedną

Dwie największe giełdy w Europie będą jedną

21.03.2016, godz. 11:54
Giełda Papierów Wartościowych
Giełda Papierów Wartościowych foto: EAST NEWS

Giełdy we Frankfurcie i w Londynie dokonują fuzji. A już osobno są największe na Starym Kontynencie, razem będą biły się o światowy top

Połączone London Stock Exchange i Deutsche Börse będą największą grupą giełdową w Europie, mając w sumie wartość kapitałową w okolicach 8 milionów dolarów. Największe na świecie są nowojorskie giełdy NYSE i NASDAQ, przy czym ta druga ma "tylko" 2 biliony dolarów przewagi na UkTopCo, jak ma nazywać się nowy twór.

ZOBACZ TEŻ: Z Polski do Niemiec taniej! Połączenie Krzyż - Gorzów Wielkopolski-Berlin wreszcie działa

To nie pierwszy pomysł na łączenie europejskich giełd w konglomeraty. W 2000 roku powstało Euronext, fuzja parkietów w Paryżu, Amsterdamie, Lizbonie i Brukseli, a trzy lata później giełdy skandynawskie i bałtyckie połączyły się w OMX. Niecała dekadę temu ta pierwsza połączyła sie ze słynną giełdą z Wall Street, rok później OMX przejął drugi gigant z Nowego Jorku - NASDAQ.

ZOBACZ TEŻ: Ta firma zawładnęła umysłami. Poznaj historię Apple

Liczą wszystkie giełdy w Europie, zeszły rok był lepszy od 2014 o 1,7 procenta. Jednak największe giełdy - angielska LSE, Euronext, Deutsche Boerse, SIX Swiss i NASDAQ OMX urosły od kilku do kilkunastu procent. Duży spadek zaliczyły giełdy w Madrycie - ponad 12 procent i Stambule - az o 18, 5 procenta.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: