SuperBiz wiadomości NBP - PRZEWODNIK FINANSOWY: Działalność gospodarcza a franczyza

NBP - PRZEWODNIK FINANSOWY: Działalność gospodarcza a franczyza

04.01.2013, godz. 02:00
Działalność gospodarcza a franczyza
foto:

Działanie na własną rękę czy pod uznaną marką? Takie pytanie zadaje sobie wielu przyszłych przedsiębiorców. Wyjaśniamy, czym różni się firma startująca od zera od biznesu franczyzowego.

Co wybrać? Zanim zdecydujesz się na własny biznes, powinieneś rozważyć wady i zalety działalności gospodarczej oraz firmy prowadzonej na zasadach franczyzy.

Działalność gospodarcza

Zarejestrowanie własnej firmy nie jest bardzo skomplikowane. Utrudnień można spodziewać się w przypadku działalności wymagających koncesji i zezwoleń. W pierwszej kolejności za pomocą Internetu wpisujesz firmę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Tym samym zgłaszasz działalność do urzędu statystycznego, który nadaje numer REGON, i do urzędu skarbowego, który nadaje NIP. Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej można złożyć również bezpośrednio w urzędzie gminy zgodnym z miejscem zamieszkania przedsiębiorcy. Następnie trzeba załatwić formalności związane z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym swoich pracowników w ZUS oraz w urzędzie skarbowym (gdy będziesz chciał wystawiać faktury VAT, będziesz musiał złożyć w skarbówce deklarację VAT-R i wpłacić 170 zł). Teraz czekasz na numery NIP i REGON oraz na potwierdzenie założenia działalności gospodarczej. Powinieneś też założyć firmowe konto w banku oraz wyrobić pieczątkę. Jeśli będziesz zatrudniał pracowników, to nie zapomnij o swojej działalności poinformować jeszcze Państwową Inspekcję Pracy. Masz na to 30 dni.

Zaczynasz działać

W przypadku własnej firmy jesteś samodzielny i cały czas grasz do własnej bramki. Sam szukasz lokalizacji na swoje biuro, dbasz o reklamę i promocję, szukasz klientów. Oczywiście wraz z rozwojem firmy możesz na poszczególne stanowiska zatrudnić pracowników. Zostaje jeszcze kwestia rozliczeń i sprawy księgowe. Jeśli nie masz w swoim zespole wykwalifikowanej księgowej, to warto skorzystać z usług biura rachunkowego.

Pamiętaj! Wszystko, co wiąże się z biznesem, jest na twojej głowie. Jeśli jesteś odważny i kreatywny, znasz się na marketingu, to jednoosobowa działalność gospodarcza jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie masz wystarczającej puli na pierwsze zakupy (np. wyposażenie biura, reklamę), to szukaj wsparcia w bankach lub instytucjach przydzielających dotacje unijne w konkretnym regionie.

Franczyza na start

Ale jeśli nie masz konkretnego oryginalnego pomysłu na swój biznes albo nie masz pewności, czy sobie poradzisz z prowadzeniem własnej działalności, to skorzystaj z marki już istniejącej i wystartuj z biznesem na zasadzie franczyzy. Na czym to polega?

To po prostu własna firma, ale prowadzona pod sprawdzonym szyldem. Co ważne - z franczyzą wiąże się niewielkie ryzyko niepowodzenia biznesu. Przejście na franczyzę wielu przedsiębiorcom przyniosło zadowolenie i wystarczające zarobki. To kusząca perspektywa, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych, ale także takich, dla których dbanie o powodzenie własnej marki, wymyślanie chwytów reklamowych i nadążanie za potrzebami rynku jest zbyt dużym wyzwaniem. Mimo wielu udogodnień i zewnętrznej pomocy franczyzobiorca prowadzi działalność na własny rachunek i w swoim imieniu.

Recepta na biznes

Otwierając działalność, korzystasz ze sprawdzonej już metody na udany biznes. Ty płacisz, a w zamian dostajesz możliwość działania pod skrzydłami uznanej marki oraz "przepis" na prowadzenie biznesu. Franczyzobiorca prowadzi firmę według koncepcji franczyzodawcy. Franczyzobiorca korzysta z nazwy handlowej, logo oraz metod prowadzenia działalności. Ale za udzielenie licencji franczyzobiorca musi zwykle uiścić tzw. opłatę wstępną. Ma jednak pewność, że jego firma będzie rozpoznawalna przez potencjalnych klientów i nie będzie już konieczności pozycjonowania na rynku swojej marki.

Ty pracujesz na zysk

Franczyzobiorca może też liczyć na systematyczną pomoc od franczyzodawcy. Na czym ona polega? Franczyzodawca organizuje szkolenia dla załogi, wspiera kampanie promocyjne. W zamian za to franczyzobiorca jest zobowiązany do przekazywania części swojego obrotu. Dzieje się tak przez cały okres trwania umowy. Pieniądze wpłacane są na rzecz franczyzodawcy raz do roku albo raz w miesiącu. Zależy to między innymi od rodzaju zawartego kontraktu czy franczyzy. Później wykorzystuje je cała sieć, np. mogą być przeznaczone na stworzenie nowego produktu albo badania marketingowe.

W trakcie prowadzenia franczyzy to franczyzobiorca określa ceny towarów i usług w swoim punkcie, więc przychód może zależeć także od nałożonej przez niego marży. Również on finansuje większą część inwestycji w nowo powstałym punkcie oraz opłaca zakup towaru. Pamiętaj, że to franczyzobiorca, a nie franczyzodawca jest właścicielem mienia, ale ma niewielki wpływ na ofertę znajdującą się w jego punkcie.

Uwaga! Jako franczyzobiorca powinieneś założyć własną działalność (według przytoczonych wyżej wskazówek)!

Dr Mariusz Zygierewicz - dyrektor w Związku Banków Polskich: Kredyt powinien stymulować rozwój przedsiębiorstwa

Prowadząc własny biznes, niezależnie, czy ma on formę franczyzy, czy jest to nowatorski pomysł, zbytni optymizm i brak rzetelnej kalkulacji mogą prowadzić do upadku nawet najbardziej obiecujących projektów. W okresie planowania inwestycji należy wnikliwie rozpatrzyć różne warianty oraz starać się poszukać rozwiązań, również w przypadku gdy nie wszystko potoczy się po naszej myśli. Gdy nasze przedsiębiorstwo świetnie prosperuje i potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki lub gdy potrzebujemy środków na rozpoczęcie biznesu, jeśli nie posiadamy własnych oszczędności, zwykle pierwsze kroki kierujemy do banku. Należy pamiętać, że kredyt powinien stymulować rozwój przedsiębiorstwa, a nie stanowić alternatywę braku zysków.

Chociaż zawirowania na rynkach finansowych zmieniły politykę kredytową banków, przedsiębiorcy są dla nich nadal ważnym klientem. Konkurencja między bankami wzmacnia starania o pozyskanie nowych firm oraz utrzymanie tych, które są już obsługiwane - zarówno tych dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw. Jednak dostępność do kredytu zmieniła się wraz ze zmianą sytuacji ekonomicznej na świecie. Dlatego zarówno prowadząc własną działalność gospodarczą, jak i będąc franczyzobiorcą, należy mieć na uwadze, że warunkiem otrzymania kredytu są dobra kondycja firmy oraz operacje dokonywane na firmowym rachunku. Jego stan pokazuje bowiem bankowi prognozy rozwoju firmy. Z tego tytułu banki znacznie dokładniej analizują możliwości kredytowe przedsiębiorstw, ostrożnie podejmują decyzje i często wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Dobrze stworzony biznesplan zweryfikuje opłacalność danego przedsięwzięcia oraz wskaże potencjalne ryzyka i zagrożenia z nim związane.

Więcej o ekonomii na stronie www.nbp.pl

ANKIETA:
Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.
autor: Agnieszka Grotek zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: