SuperBiz wiadomości Dzięki 500 Plus wyraźnie poprawia się poziom życia Polaków

Dzięki 500 Plus wyraźnie poprawia się poziom życia Polaków

03.06.2017, godz. 12:10
SKLEP ZAKUPY KLIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w minionym roku pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" stanowiły przeciętnie aż 16,8 proc. dochodów na osobę w rodzinach, które pobierały flagowe świadczenie PiS. Rodziny mogły więcej pieniędzy przeznaczyczyć na rozrwykę, sport i edukację, a mniej na utrzymanie mieszkania i leczenie.

Statystyka nie pozostawia wątpliwości – pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" wyraźnie zasilają domowe budżety. Statystycy wyliczyli, że  w minionym roku pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" stanowiły przeciętnie aż 16,8 proc. dochodów na osobę w rodzinach, które korzystały z tego rządowego wsparcia. Warto zaznaczyć, że w gospodarstwach domowych miejskich było to  15,4 proc. a wiejskich 18,5 proc. Przeciętny miesięczny dochód tzw. rozporządzalny na osobę wyniósł w ubiegłym roku 1 tys. 475 zł i był wyższy o 7 proc. w stosunku do 2015 r.

Zobacz też:  Nowa edycja Loterii Paragonowej

Rodziny mogły wydawać więcej gotówki niż przed rokiem. Z danych podanych przez GUS wynika, że przeciętne miesięczne wydatki w gospodarstwach domowych na osobę w 2016 r. osiągnęły wartość 1 tys. 132 zł i były realnie wyższe o 4,3 proc. od wydatków z roku 2015. Na konsumpcję wydawaliśmy o 4,5 proc. realnie więcej niż rok wcześniej. Statystycy wyliczyli, że rodziny, które pobierają 500 zł na dziecko, większy procent swojego dochodu wydawały w przeliczeniu na osobę na rekreację i kulturę, transport, żywność i obuwie, a mniej niż przed rokiem na ochronę zdrowia i opłaty związane z mieszkaniem (czynsz, opłaty za media).

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: