SuperBiz wiadomości Dzień dziecka. Ile kieszonkowego dostają dzieci?

Dzień dziecka. Ile kieszonkowego dostają dzieci?

01.06.2016, godz. 10:35
dziecko, dziewczynka
foto: EAST NEWS

Kieszonkowe to pierwszy kontakt najmłodszych z pieniędzmi. Okazuje się, że drobne sumy swoim pociechom daje jedynie co trzeci rodzic. Najczęściej otrzymują one 50 zł miesięcznie, a co czwarty dorosły zdecydował się na przedział 50-100 zł - wynika z danych Banku Handlowego w "Pulsie Biznesu".

Jedynie 17 proc. dorosłych przekazuje swoim dzieciom więcej niż 100 zł miesięcznie. - Jeśli chcemy, by nasze dzieci sprawnie zarządzały swoimi pieniędzmi w przyszłości, musimy uczyć je tego od najmłodszych lat. Od dziecka powinniśmy zaznajamiać je z podstawowymi mechanizmami finansowymi, powierzając im drobne kwoty lub zabierając na zakupy. Tymczasem z naszych badań wynika, że kieszonkowe daje swoim dzieciom 1/3 rodziców z grupy respondentów - powiedział w "PB" prezes Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy Krzysztof Kaczmar.

Czytaj też: Dzień Dziecka. PKP przewiezie dziś dzieci za darmo

Okazuje się, że prawie połowa rodziców nie rozmawia z dziećmi na temat domowych finansów. Zaledwie co piąty angażuje je w planowanie domowych wydatków. Jeszcze mniej rodziców (17 proc.) zachęca dziecko do odkładania pieniędzy, a tylko 7 proc. zakłada konto (lub subkonto) w banku, wynika z badań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym.

Sumy wypłacanego dzieciom kieszonkowego bywają różne, najczęściej są to kwoty nieprzekraczające 50 zł (57 proc.), co czwarty rodzic przeznacza na ten cel od 50 do 100 zł. Dzieci otrzymujące co miesiąc więcej niż 100 zł to rzadkość - tak hojnych jest tylko 17 proc. rodziców dających swoim pociechom kieszonkowe - informuje "PB".

- Warto uświadamiać dziecku, że ilość pieniędzy w naszym posiadaniu nie jest nieograniczona i pokazać, w jaki sposób planujemy wydatki jako rodzina. Zabierajmy nasze pociechy do sklepu, pokazujmy, jak porównujemy ceny, niech na tej podstawie uczą się racjonalnego podejścia do pieniędzy - czytamy w komunikacie banku.

 

Źródło: "Puls Biznesu"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: