SuperBiz wiadomości Dzień wolności podatkowej. Od piątku zarabiamy na siebie

Dzień wolności podatkowej. Od piątku zarabiamy na siebie

09.06.2017, godz. 14:24
złotówka
foto: dreamstime

Centrum im. Adama Smitha wyliczyło po raz dwudziesty czwarty w Polsce Dzień Wolności Podatkowej. Jest to symboliczna data, od której przestajemy przymusowo pracować na potrzeby rządu, a zaczynamy zarabiać wyłącznie dla siebie i swoich rodzin. Nigdy w historii wyliczania tego wskaźnika dzień wolności podatkowej nie wypadał tak wcześnie. - To efekt niższych wydatków rządowych – tłumaczy Andrzej Sadowski, prezydent CAS.

Dzień Wolności Podatkowej 2017 przypada na 161 dzień roku, czyli 9 czerwca. Od tego dnia przestajemy pracować dla rządu i zaczynamy symbolicznie pracować już dla siebie. Marcin Masny, współpracownik CAS podkreślał, że dzień wolności podatkowej nie jest sprawiedliwie rozłożony wśród Polaków.

– Są podatnicy, którzy nie płacą ani PIT, ani CIT od swoich firm, bo płacą te daniny za granicą lub nie płacą ich wcale. Te daniny płacą zwykli obywatele, którzy dodatkowo płacą jeszcze VAT i akcyzę przy okazji zakupów. Rodzina o dochodach ok. 500 tys. zł płaci miesięcznie 500-1000 zł tych podatków – stwierdził Masny.

Idea Dnia Wolności Podatkowej narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy raz został on obliczony w 1900 roku i przypadł na koniec stycznia. Wtedy to koszty rządów (federalnego i stanowych), jak nazywał te wydatki laureat Nagrody Nobla w ekonomii prof. Milton Friedman, wynosiły 2 proc. ówczesnego PKB!

Zobacz również: Minister cyfryzacji Anna Streżyńska ostrzega: za brak roamingu zapłacą klienci!

W Polsce od 1994 roku Dzień Wolności Podatkowej oblicza nasz instytut. Do roku 2003 Dzień Wolności Podatkowej wyliczał i prowadził ekspert Centrum Krzysztof Dzierżawski, główny inicjator projektu ustawy zmiany systemu podatkowego Centrum im. Adama Smitha, który zaprezentowaliśmy w 2004 roku.

Do obliczania Dnia Wolności Podatkowej służy stosunek udziału wszystkich wydatków publicznych (budżet państwa, samorządów, rządowe fundusze celowe itp.) do produktu krajowego brutto. Nominalne dane pochodzą z uzasadnienia do budżetu opracowywanego przez Ministerstwo Finansów, konfrontowane z danymi Eurostatu, oraz z innych oficjalnych źródeł, jak budżety funduszy celowych.

 

Źródło: Centrum im. Adama Smitha

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: