SuperBiz wiadomości Dziś głosowanie nad projektem 500 zł na dziecko. Co będzie w ustawie?

Dziś głosowanie nad projektem 500 zł na dziecko. Co będzie w ustawie?

11.02.2016, godz. 12:20
W europie dają 2000 zł na dziecko
foto: SHUTTERSTOCK

W Sejmie odbędzie się dziś trzecie, ostatnie, czytanie projektu 500 zł na dziecko. Po nim posłowie przejdą do głosowania nad ustawą. Wciąż nie wiadomo, jaki dokładnie kształt ona przyjmie, bowiem posłowie opozycji zgłosili do projektu szereg poprawek. Wyjaśniamy, jak może wyglądać świadczenie 500 plus.

Projekt PiS-u zakłada, że każda rodzina bez względu na dochody otrzyma 500 zł miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko. W przypadku osób, które mają jedynaków, a chciałyby dostawać pieniądze, nie będzie mógł zostać przekroczony próg dochodowy 800 zł na osobę w rodzinie, bądź 1,2 tys. zł, jeśli dziecko jest niepełnosprawne.

ZOBACZ TEŻ: Alimenciarze skorzystają na 500 zł na dziecko?

Opozycja chce m.in. zniesienia progów dochodowych, tak, by świadczenie było wypłacane na każde dziecko, a jeśli progi nie zostaną zniesione, wprowadzenia zasady, że pieniądze otrzymają także rodzice nieznacznie przekraczający kryterium dochodowe (odpowiednio pomniejszone o kwotę przekroczenia) oraz wypłat świadczeń na młodsze dziecko, nawet gdy starsze skończy już 18 lat.

ZOBACZ TEŻ: Szok! Jest państwowa posada dla kolejnego z „posłów madryckich”

Już dziś przekonamy się, które z poprawek opozycji zostaną uwzględnione, a które odrzucone. O kształcie ustawy poinformujemy, kiedy znana będzie jej finalna wersja.

Aktualizacja: Ustawa została już przyjeta przez Sejm - bez porpawek opozycji. Za przyjęciem nowych przepisów było 261 posłów, 43 było przeciwko, 140 wstrzymało się od głosu. Teraz nad nowymi przepisami będzie obradował Senat - ustawa powinna tam trafić najpóźniej w ciągu 18 dni.

Źródło: rmf24.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: