SuperBiz wiadomości E-państwo na horyzoncie

E-państwo na horyzoncie

01.09.2016, godz. 12:27
E-państwo na horyzoncie
foto: Materiały prasowe

Prace nad cyfryzacją państwa ruszyły pełna parą. Wczoraj, 31 sierpnia 2016 roku Minister Cyfryzacji Anna Strężyńska oraz Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk podpisali porozumienie z Pocztą Polską i jej spółką Poczta Polska Usługi Cyfrowe (Envelo) o współpracy w tym obszarze.

Celem współpracy jest integracja poszczególnych systemów informatycznych administracji wykorzystywanych przez Polaków z platformą Envelo, należącą do poczty. Końcowym produktem ma być spójny system umożliwiający na jednym Portalu Rzeczypospolitej Polskiej dostęp do funkcjonalności serwisów wszystkich urzędów i instytucji państwowych z naciskiem na szybką komunikację w obie strony. Ma to zapewnić sprawny obieg dokumentów i przyspieszyć załatwianie spraw urzędowych.

Czytaj też: Podatek handlowy. Wyższe ceny i zwolnienia? [EKSPERCI KOMENTUJĄ]

Ważną rolę w tej wizji wymiany informacji ma pełnić Rejestrowana Przesyłka Elektroniczna. Na mocy rozporządzenia eIDAS Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 910 z 2014 roku ma równoważną rangę pod względem skutków prawnych jak list polecony.

Chcemy aby poczta papierowa była dostarczana na nasz komputer lub telefon, bez konieczności odbierania jej w placówce pocztowej. – podkreślała minister Anna Strężyńska. Gwarancją bezpieczeństwa danych oraz kontroli państwa ma być fakt, że Poczta Polska w całości podlega Skarbowi Państwa.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: