SuperBiz wiadomości E-papierosów już nie będzie można sprzedawać nieletnim!

E-papierosów już nie będzie można sprzedawać nieletnim!

28.12.2015, godz. 15:22
papierosy
foto: EAST NEWS

Choć trudno w to uwierzyć, obecnie w polskim prawie istnieje luka, z powodu której przedsiębiorcy mogą sprzedawać papierosy elektroniczne dzieciom  i młodzieży. To od samego sprzedawcy zależy bowiem, czy sprzeda swój produkt dziecku! Już w drugim kwartale przyszłego roku ma się to zmienić – e-papierosy będą traktowane jak inne wyroby tytoniowe i ich sprzedaż osobom poniżej 18. roku życia będzie zakazana.

Zmiany mają nastąpić m.in. w związku z nową unijną dyrektywą tytoniową. Projekt ten zakłada nie tylko wprowadzenie regulacji dotyczących obrotu papierosami bezdymnymi (e-papierosami), ale też to, że we wszystkich krajach Unii Europejskiej od 2020 r. zostanie całkowicie zakazana sprzedaż papierosów aromatyzowanych, w tym popularnych w naszym kraju tzw. mentoli. Unijni eksperci uznali bowiem, że smakowe papierosy wpędzają w nałóg kolejne grupy ludzi, bo zabijają gorzki smak tytoniu.

ZOBACZ TEŻ: Za paczkę papierosów zapłacisz ponad 40 zł?

Problem w tym, że nasz kraj jest obecnie największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej i drugim co do wielkości producentem tytoniu w Unii. Do tego papierosy mentolowe są u nas bardzo popularne – jako że stanowią istotną część rynku, polski rząd zaskarżył do unijnego Trybunału Sprawiedliwości wspomnianą dyrektywę, uwzględniając tym samym interesy branży tytoniowej. Choć Trybunał nie wydał jeszcze ostatecznego wyroku, wszystko wskazuje na to, że skarga Polski nie zostanie uwzględniona i smakowe papierosy będą musiały zniknąć ze sklepowych półek do 2020 r.

STOP e-papierosom

Znacząco zmienią się też opakowania papierosów, które w 65 proc. z przodu i z tyłu będzie musiał pokrywać tekst o szkodliwości palenia wraz z szokującym zdjęciem, ukazującym np. płuca strawione przez raka. Choć nie wszystko w tej kwestii jest przesądzone (Komisja Europejska wciąż doprecyzowuje przepisy), to polskie Ministerstwo Zdrowia już przygotowuje projekt ustawy, która miałaby uwzględniać elementy unijnej dyrektywy.

ZOBACZ TEŻ: Palacze powodują straty w firmach. Nawet 22,6 mln zł dziennie!

Chyba najbardziej rewolucyjnym przepisem ma być ten, który zabroni sprzedawcom papierosów elektronicznych oferowania ich osobom mającym mniej niż 18 lat. Teraz w prawie jest luka, z powodu której to sam sprzedawca ma możliwość podjęcia decyzji, czy sprzeda nieletniemu e-papierosa. Na sprzedaż papierosów bezdymnych trzeba też będzie mieć specjalne zezwolenie, a co najmniej pół roku przed rozpoczęciem handlu nimi trzeba będzie zgłaszać urzędnikom zamiar podjęcia takiej działalności. Nowe przepisy mają wejść w życie już w II kwartale 2016 r.

Źródło: PAP, wyborcza.biz, europa.eu

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: