SuperBiz wiadomości Ekonomiczny Nobel dla Olivera Harta i Bengta Holmströma

Ekonomiczny Nobel dla Olivera Harta i Bengta Holmströma

10.10.2016, godz. 12:42
Laureaci Nobla z ekonomii: Oliver Hart i Bengt Holmstrom
foto: AP, Archiwum / Fotomontaż SE

Brytyjczyk Oliver Hart oraz pochodzący z Finlandii Bengt Holmström zostali laureatami tegorocznej Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Komitet Noblowski docenił ich badania w dziedzinie teorii kontraktów. To teoria, która odpowiada na pytania dotyczące m.in. sposobu wynagradzania pracowników.

– Współczesne gospodarki tworzone są przez niezliczoną liczbę kontraktów. Nowe narzędzia teoretyczne stworzone przez Harta i Holmstroma są cenne dla zrozumienia rzeczywistych kontraktów i instytucji, jak również liczne pułapki wynikające z konstrukcji kontraktów – czytamy w uzasadnieniu do nagrody.

Urodzony w Helsinkach 67-letni Bengt Holmströmna co dzień pracuje w Massachusetts Institute of Technology. Oliver Hart (ur. 1948 r. w Londynie) pracuje na Uniwersytecie Harvarda.

Teoria, nad którą pracują obaj nobliści, odpowiada pytania typu „Czy managerowie firm powinni otrzymywać wynagrodzenie w formie premii czy opcji zakupu akcji?”, „Czy nauczyciele, pracownicy opieki medycznej i strażnicy więzienni powinni otrzymywać stałe pensje czy wynagrodzenia zależne od efektów pracy?” oraz „Czy dostawcy usług publicznych – szkół, szpitali, więzień itp. – powinni być w rękach publicznych czy prywatnych?”.

Zobacz także: Nobel z ekonomii. Za co uczeni dostają tę nagrodę

Nagroda w dziedzinie ekonomii jest najmłodszą spośród wszystkich przyznawanych nagród Nobla. W swoim testamencie Alfred Nobel nie wymienił bowiem ekonomii jako dziedziny, w której ma być wręczane to wyróżnienie. Ufundował je w 1968 r. Królewski Bank Szwecji, w 300. rocznicę swej działalności, dlatego ekonomiczne Noble przyznawane są dopiero od 1969 r. (pozostałe – od 1901 r.). Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Wysokość nagrody dla ekonomistów, którą podzielą się po połowie, wyniesie w tym roku 8 mln koron szwedzkich (ponad 3,5 mln złotych).

W ubiegłym roku ekonomiczny Nobel trafił do Brytyjczyka Angusa Deatona, który został doceniony za analizy dotyczące zagadnień konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu.

Źródło: Bankier.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: