SuperBiz wiadomości Ekstra korzyści z bankowych rachunków

Ekstra korzyści z bankowych rachunków

03.01.2014, godz. 00:00
NBP Ekstra korzyści z bankowych rachunków
foto: SHUTTERSTOCK

Ponad trzy czwarte Polaków posiada konto osobiste. Korzystanie z rachunku w banku to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, ale także możliwość korzystania z wielu bonusów, które otrzymują ich posiadacze.

Dziś niemal 80 proc. dorosłych Polaków, jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski, posiada konto osobiste w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Co ciekawe, większość posiadaczy konta ceni niezależność. Ze wspomnianych badań NBP aż 59 proc. nie chce prowadzić rachunku wspólnie ze współmałżonkiem. Na  dzielenie się kontem zdecydowało się zaledwie 18 proc. ankietowanych.

Największy wpływ na decyzje o posiadaniu konta mają czynniki demograficzne, np. wykształcenie oraz rodzaj wykonywanej pracy. Z danych wynika, że wśród osób pracujących na etacie 91 proc. ma konta bankowe, a wśród bezrobotnych już tylko 39 proc. Osoby lepiej wykształcone także chętniej otwierają rachunki. Coraz więcej Polaków ma również dwa lub nawet trzy konta bankowe i tak jedno służy do bezpłatnego opłacania rachunków, a drugie zapewnia dostęp do rozległej sieci bezpłatnych bankomatów.

Mimo że banki w zasadzie do zera obniżyły oprocentowanie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, to osoby, które zdecydowały się na jego posiadanie, szybko dołączają do grona przekonanych, że bez konta w banku nie można funkcjonować we współczesnym świecie. Właściciele rachunków docenili wygodę, bezpieczeństwo, oszczędność czasu i pieniędzy. Konto skrojone na miarę Polacy, jak twierdzą eksperci rynku finansowego, coraz staranniej wybierają produkty finansowe, z których korzystają. Szczególnie widać to na przykładzie kont bankowych, które stanowią podstawowy produkt finansowy i są pierwszym krokiem do świata bankowości.

Z czasem wzrastają również oczekiwania klientów w stosunku do rachunków. Dobre konto bankowe według Polaków powinno być: bezpłatnie prowadzone, dodatkowe opłaty nie powinny być pobierane za przelewy internetowe i używanie karty płatniczej. Polskie prawo bankowe określa rodzaje kont. Najczęściej prowadzone są rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (natomiast dla podmiotów gospodarczych prowadzone są rachunki bieżące). To właśnie na konto oszczędnościowo-rozliczeniowe przelewane są comiesięczne dochody. Ponadto taki rodzaj konta umożliwia zarządzanie finansami
osobistymi oraz regulowanie wszelkich zobowiązań.

Dostęp do zgromadzonych na koncie środków oraz zarządzanie pieniędzy jest możliwy poprzez Internet, telefon, WAP czy też SMS. Osoby posiadające finansową „nadwyżkę” mogą korzystać z konta oszczędnościowego. W jego ramach można w bezpieczny sposób zarabiać odsetki od wpłaconego kapitału. Rachunki te, w odróżnieniu od standardowych kont osobistych, są wyżej oprocentowane. Warto jednak wiedzieć, że częste korzystanie z takiego konta, tzn. wypłata tych środków częściej niż to wynika z umowy rachunku wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat (w większości banków można bezpłatnie wypłacać środki z takiego rachunku tylko jeden raz w miesiącu).

Ponadto zysk zgromadzony na rachunku oszczędnościowym nie jest wolny od opodatkowania. Osoby, które posiadają walutę zagraniczną, np. euro bądź marki, mogą także założyć rachunek walutowy. Środki zgromadzone na koncie walutowym można wypłacić w kraju, jak i wytransferować je za granicę. Rachunek korzyści Banki walcząc o klienta oferują korzystanie z różnych narzędzi finansowych, takich jak depozyty, fundusze inwestycyjne czy umożliwiają łatwe uzyskanie pożyczki. Coraz częściej klienci kuszeni są też zerowymi opłatami za prowadzenie kont, szczególnie internetowych.

Klienci niektórych banków mogą na przykład oszczędzać, robiąc codzienne zakupy. Płacąc kartą, otrzymują kilkuprocentowy zwrot wydatków. W ten sposób mogą zyskać nawet kilkaset zł rocznie. Banki starają się uatrakcyjnić swoją ofertę, dodając do konta np. ubezpieczenia lub ułatwiając korzystanie z opieki medycznej. Banki oferują również rachunki, które zapewniają ponadstandardowe pakiety świadczeń, m.in. niższe opłaty bądź pomoc osobistego doradcy. Warto pamiętać, że banki znacznie szybciej udzielą pożyczki osobie, która już posiada u nich konto, ponieważ szybko mogą sprawdzić wysokość wpływów i oszacować zdolność kredytową klienta.

Masz pytania dotyczące tematu, napisz:

"Super Express"

ul. Dęblińska 6

04-187 Warszawa

z dopiskiem: Przewodnik Finansowy II

lub e-mail: finanse@se.com.pl

nbp

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: