SuperBiz wiadomości ELA. System MNiSW pomoże maturzystom wybrać kierunek studiów

ELA. System MNiSW pomoże maturzystom wybrać kierunek studiów

18.07.2017, godz. 13:04
Student
Student foto: shutterstock

Innowacyjny system wdrożony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma pomóc maturzystom w wyborze kierunku studiów. Ma wesprzeć ich w podjęciu właściwiej decyzji i w efekcie zwiększyć ich szanse na znalezienie pracy oraz wyższe zarobki.

„ELA" - innowacyjny system wdrożony przez MNiSW ma pomóc maturzystom zdecydować o wyborze kierunku studiów, aby kończąc je nie tylko mogli bez problemu znaleźć pracę, ale też liczyć na wysokie zarobki. Ekonomiczne Losy Absolwentów, bo to właśnie oznacza skrót ELA to baza danych, składająca się z informacji przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i uczelnie. Raporty instytucji dokładnie pokazują, co dzieje się z absolwentami po opuszczeniu przez nich murów uczelni.

Zobacz także: 500 Plus dla emerytów. Miasto da pieniądze za szybsze przejście na emeryturę


W ten sposób kolejne roczniki będą wiedzieć, po jakich kierunkach najłatwiej znaleźć pracę i można liczyć na najwyższe zarobki. W przyszłości system ma dostarczać dane również o doktorantach, co ma stanowić przydatną informację dla środowiska naukowego. Strona znajduje się pod adresem: ela.nauka.gov.pl i jest bardzo prosta w obsłudze. Użytkownik wpisuje w wyszukiwarce kierunek, dziedzinę lub obszar, wybiera poziom oraz formę studiów, województwo.

ELA

Sprawdź również: Frankowicze będą zachwyceni. Frank nie był tak tani od słynnego „czarnego czwartku”

I tak dla przykładu absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku dziennikarstwo zarabiają średnio 2, 657, 20 złotych. Studenci, którzy ukończyli informatykę na Politechnice Warszawskiej 6, 713, 23 złotych. Koszt utrzymania systemu ma być znacznie niższy niż przeprowadzanie badań metodą ankietową.

 

Źródło: Newseria.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: