SuperBiz wiadomości Elektroniczna rewolucja w podatkach. Od czerwca kolejne nowości [WIDEO]

Elektroniczna rewolucja w podatkach. Od czerwca kolejne nowości [WIDEO]

08.06.2015, godz. 14:00
Jacek Kapica
Jacek Kapica foto: EAST NEWS

Połowa tegorocznych PIT-ów, czyli 7 milionów deklaracji podatkowych trafiło do skarbówek za pomocą internetu. Polacy coraz chętniej przesyłają też inne dokumenty do urzędów w formie elektronicznej. Resort Finansów idzie za ciosem i jeszcze w tym miesiącu umożliwi weryfikację dochodów przez miejskie ośrodki pomocy społecznej czy sprawdzenia kontrahenta w zakresie płacenia podatku VAT.

– W 2008 roku drogą elektroniczną przesyłano 103 tysiące deklaracji. W tym roku na koniec maja było to 35 mln dokumentów na 65 mln przesyłanych w ciągu roku. Już dzisiaj ponad 50 proc. dokumentów jest przesyłanych drogą elektroniczną, a to dopiero połowa roku – mówi agencji Newseria Biznes Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Zobacz także: Lidl podnosi płacę minimalną do 47 złotych za godzinę!

Resort idzie z duchem czasów i wprowadza kolejne udogodnienia dla e-podatnika. Już od tego roku działa usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Ma ona sprawić, że składanie zeznania podatkowego będzie prostsze, gdyż podatnik nie będzie musiał wypełniać sam zeznania podatkowego, bo zrobi to za niego administracja podatkowa. Z tej propozycji podatnik może, ale nie musi skorzystać.

– W przyszłym roku chcemy to wstępnie wypełnione zeznanie udostępnić również dla PIT-37 w oparciu o informacje od organów emerytalno-rentowych, a więc dla emerytów i rencistów. Będą oni mogli elektronicznie również wpisać tam organizację pożytku publicznego, na którą chcą przeznaczyć 1 proc., więc to dla nich będzie w przyszłym roku istotna korzyść – podkreśla wiceminister.

Ministerstwo Finansów zapowiada także wdrożenie kolejnych udogodnień. – W czerwcu chcemy udostępnić możliwość zweryfikowania dochodu dla osób, które są podopiecznymi miejskich ośrodków pomocy społecznej. Osoby te nie będą musiały chodzić do urzędu skarbowego po zaświadczenia o tym, jakie mają dochody i czy kwalifikują się do pomocy społecznej – zapowiada Kapica.

Źródło: Newseria.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: