SuperBiz wiadomości Elżbieta II zasiada na tronie od 65 lat! [JAK BOGATA JEST KRÓLOWA]

Elżbieta II zasiada na tronie od 65 lat! [JAK BOGATA JEST KRÓLOWA]

06.02.2017, godz. 11:24
Królowa Elżbieta II
Królowa pozdrawia tłumy podczas obchodów swoich 90. urodzin foto: AP

Dziś - 6 lutego 2017 r. - brytyjska monarchini Elżbieta II obchodzi 65. rocznicę wstąpienia na tron. Ta absolutny rekord, jeszcze żaden brytyjski władca nie panował tak długo. Wiemy już, że Elżbieta II może pochwalić się prawdziwą długowiecznością. A jaki jest jej majątek?

Choć Elżbietę II z pewnością można nazwać jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata (według magazynu „Forbes” zajmuje ona na liście najpotężniejszych pań 29. miejsce; pierwsza jest kanclerz Niemiec Angela Merkel) nie do końca idzie to w parze z jej majątkiem. Oczywiście, królowa jest obrzydliwie bogata, ale bardzo, bardzo daleko jej do najzamożniejszej Brytyjki, piosenkarki i eksmodelki Kirsty Bertarelli. Jej majątek szacowany jest na 11,5 mld funtów (ok. 60 mld zł). W porównaniu z tym brytyjska monarchini jest jak szara myszka – jej prywatny majątek wart jest bowiem „zaledwie” 340 mln funtów (1,7 mld zł).

ZOBACZ TEŻ: Koniec finansowych tajemnic! NBP otwiera Centrum Pieniądza [WIDEO]

W skład prywatnych środków brytyjskiej królowej wchodzi m.in. szkocki zamek Balmoral czy posiadłość Sandringham House w Norfolk. Co ciekawe, Elżbieta II prowadzi też biznes – jest właścicielką farm i stadniny, w której znajduje się 25 koni wyścigowych. Ma też unikatową kolekcję znaczków pocztowych wartą 50 mln funtów (250 mln zł). Z tego majątku właściwie jednak korzystać nie musi, bo utrzymuje ją państwo. W 2015 r. Brytyjczycy wydali na dwór królewski ponad 40 mln funtów (ok. 200 mln zł). Pieniądze te nie idą jednak tylko na potrzeby samej królowej, ale na wynagrodzenia pracującego na dworze personelu czy remonty posiadłości, w których urzęduje rodzina królewska.Słowo „urzęduje” jest tu kluczowe, bo wiele królewskich posiadłości jest własnością brytyjskiej korony, nie zaś np. Elżbiety II, jej syna Karola czy wnuka Williama. Tak jest choćby w przypadku londyńskiego Pałacu Buckingham, który jest oficjalną siedzibą brytyjskiej monarchini. Nie sposób określić dokładną wartość tego 775-pokojowego gmachu, bo jest po prostu bezcenny. Można jednak w przybliżeniu podać, że wszystkie nieruchomości, kolekcje dzieł sztuki, samochody, brytyjskie insygnia królewskie i biżuteria koronna należące do państwa łącznie są warte ok. 23 mld funtów (114 mld zł).

ZOBACZ TEŻ: Ochrona Kaczyńskiego kosztuje więcej niż prezesów Google i Apple!

Jak żyje sama królowa Elżbieta? Podobno uwielbia polować i nigdy nie kupuje gotowych ubrań - wszystkie szyte są na miarę, włączając w to nawet buty i rękawiczki. Specjalnie dla królowej służba prasuje ponoć… poranne gazety, aby rąk Elżbiety II nie skalała farba drukarska. Pomijając takie zachcianki, według pogłosek monarchini żyje nadzwyczaj skromnie – lubi tradycyjną brytyjską kuchnię, a na śniadanie zjada miseczkę płatków z mlekiem i tosty z pomarańczową marmoladą. Wielu Brytyjczyków koszty utrzymania dworu kolą jednak w oczy. Wskazuje się, że rodzinie królewskiej powodzi się nadzwyczaj dobrze, mimo że tak niekoniecznie jest w przypadku poddanych.

Z drugiej jednak strony Wielka Brytania przyciąga turystów m.in. dlatego że jest monarchią, a królowa Elżbieta II stała się jej symbolem. Nie tylko jako elegancka, chłodna dama, ale też jako najdłużej panujący monarcha w historii Wysp Brytyjskich.

Źródła: forbes.com, therichest.com, telegraph.co.uk, miror.co.uk, party.pl, gazeta.pl, tvn24.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: