SuperBiz wiadomości Elżbieta II odwołała udział w uroczystościach [JAK BOGATA JEST KRÓLOWA]

Elżbieta II odwołała udział w uroczystościach [JAK BOGATA JEST KRÓLOWA]

26.12.2016, godz. 13:41
Królowa Elżbieta II
Królowa pozdrawia tłumy podczas obchodów swoich 90. urodzin foto: AP

Przeziębienie brytyjskiej władczyni, królowej Elżbiety II, przez które nie wzięła udziału w uroczystościach religijnych, to obecnie, jakkolwiek źle to brzmi, jeden z najgorętszych tematów. I nic w tym dziwnego; w końcu na brytyjską monarchię z zaciekawieniem patrzy cały świat. Z tej okazji przypominamy nasz tekst o majątku królowej, który przygotowaliśmy na jej 90. urodziny.

W Boże Narodzenie media obiegła wiadomość, że królowa Elżbieta z powodów zdrowotnych pierwszy raz od 28 lat opuściła świąteczne nabożeństwo. Dokładny powód tej nieobecności to poważne przeziębienie. Jej absencja jest znacząca, bo Elżbieta jest nie tylko najdłużej panującą brytyjską monarchinią w historii, ale też głową Kościoła anglikańskiego. Jak wygląda kwestia jej zamożności? Choć Elżbietę II z pewnością można nazwać jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata, nie do końca idzie to w parze z jej majątkiem. Oczywiście, królowa jest obrzydliwie bogata, ale na liście najlepiej zarabiających Brytyjek wyprzedzają ją dwie inne panie. Pierwszą z nich jest piosenkarka i eksmodelka Kirsty Bertarelli. Jej majątek szacowany jest na 9,5 mld funtów (52,3 mld zł). Na drugim miejscu uplasowała się autorka serii książek o Harrym Potterze, J.K. Rowling. Na jej koncie spoczywa 560 mln funtów (3 mld zł). W porównaniu z nimi brytyjska monarchini jest jak szara myszka – jej prywatny majątek wart jest bowiem „zaledwie” 280 mln funtów (1,5 mld zł).

ZOBACZ TEŻ: Koniec finansowych tajemnic! NBP otwiera Centrum Pieniądza [WIDEO]

W skład prywatnych środków brytyjskiej królowej wchodzi m.in. szkocki zamek Balmoral czy posiadłość Sandringham House w Norfolk. Co ciekawe, Elżbieta II prowadzi też biznes – jest właścicielką farm i stadniny, w której znajduje się 25 koni wyścigowych. Ma też unikatową kolekcję znaczków pocztowych wartą 50 mln funtów (275 mln zł). Z tego majątku właściwie jednak korzystać nie musi, bo utrzymuje ją państwo. W 2015 r. Brytyjczycy wydali na dwór królewski ponad 40 mln funtów (ok. 220 mln zł). Pieniądze te nie idą jednak tylko na potrzeby samej królowej, ale na wynagrodzenia pracującego na dworze personelu czy remonty posiadłości, w których urzęduje rodzina królewska.

Słowo „urzęduje” jest tu kluczowe, bo wiele królewskich posiadłości jest własnością brytyjskiej korony, nie zaś np. Elżbiety II, jej syna Karola czy wnuka Williama. Tak jest choćby w przypadku londyńskiego Pałacu Buckingham, który jest oficjalną siedzibą brytyjskiej monarchini. Nie sposób określić dokładną wartość tego 775-pokojowego gmachu, bo jest po prostu bezcenny. Można jednak w przybliżeniu podać, że wszystkie nieruchomości, kolekcje dzieł sztuki, samochody, brytyjskie insygnia królewskie i biżuteria koronna należące do państwa łącznie są warte ok. 23 mld funtów (127 mld zł).

ZOBACZ TEŻ: Ochrona Kaczyńskiego kosztuje więcej niż prezesów Google i Apple!

Jak żyje sama królowa Elżbieta? Podobno uwielbia polować i nigdy nie kupuje gotowych ubrań - wszystkie szyte są na miarę, włączając w to nawet buty i rękawiczki. Specjalnie dla królowej służba prasuje ponoć… poranne gazety, aby rąk Elżbiety II nie skalała farba drukarska. Pomijając takie zachcianki, według pogłosek monarchini żyje nadzwyczaj skromnie – lubi tradycyjną brytyjską kuchnię, a na śniadanie zjada miseczkę płatków z mlekiem i tosty z pomarańczową marmoladą. Wielu Brytyjczyków koszty utrzymania dworu kolą jednak w oczy. Wskazuje się, że rodzinie królewskiej powodzi się nadzwyczaj dobrze, mimo że tak niekoniecznie jest w przypadku poddanych.

Z drugiej jednak strony Wielka Brytania przyciąga turystów m.in. dlatego że jest monarchią, a królowa Elżbieta II stała się jej symbolem. Nie tylko jako elegancka, chłodna dama, ale też jako najdłużej panujący monarcha w historii Wysp Brytyjskich.

Źródła: telegraph.co.uk, miror.co.uk, party.pl, gazeta.pl, tvn24.pl

tagi: Elżbieta ii
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: