SuperBiz wiadomości Elżbieta Rafalska przykręci marszałkom kurek na koordynację 500 plus

Elżbieta Rafalska przykręci marszałkom kurek na koordynację 500 plus

06.09.2016, godz. 14:45
Elżbieta Rafalska
Elżbieta Rafalska foto: Agencja Gazeta

Od przyszłego roku obowiązywać będą nowe zasady wynagradzania marszałków za obsługę świadczeń rodzinnych i programu Rodzina 500 plus – informuje w komunikacie Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Resort propunuję stałą stawkę 140 zł.

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska spotkała się w tej sprawie w poniedziałek 5 września br. z przedstawicielami urzędów marszałkowskich.

Koszty rosną szybciej niż liczba spraw
Z czego wynika planowana zmiana? Samorząd województwa, w przeciwieństwie do gmin i powiatów nie wypłaca świadczeń, ale ustala, czy wobec danej rodziny występuje tzw. koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Przez co nie ma możliwości określenia dla województwa procentowej prowizji od wypłaconych świadczeń.

Sprawdź także: Na 500 plus potrzeba więcej pieniędzy niż zakładał rząd

Do tej pory marszałkowie zgłaszali, ile pieniędzy potrzebują na realizację zadania związanego z obsługą świadczeń i właśnie tyle otrzymywali. Jednak złaszane zapotrzebowanie z roku na rok były coraz wyższe. W 2008 r. wyniosło 8,2 mln zł, natomiast w 2015 r. niemal 25 mln zł, co oznacza wzrost o 300 proc. W tym czasie wzrost liczby spraw z zakresu koordynacji prowadzonych przez marszałków wynosił 193 proc. Przez co koszt obsługi jednej sprawy w ubiegłym roku wahał się od 86 zł do 489 zł.

Ministerstwo zwraca uwagę również na fakt, że zgłaszane zapotrzebowanie w poszczególnych województwach nie jest analogioczne do liczby spraw.
"Jak wynika z kontroli przeprowadzonej w tym roku przez urzędy wojewódzkie na zlecenie resortu rodziny – w województwie wielkopolskim w ostatnich latach środki na realizację zadania były największe, mimo że liczba spraw jaką prowadził marszałek nie była największa. W 2015 r. województwo wielkopolskie, pomimo że plasowało się na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o wysokość środków, to w liczbie spraw było trzecie od końca. Dla porównania województwo pomorskie było czwarte w liczbie spraw, a dziesiąte jeżeli chodzi o wysokość środków" – czytamy w komunikiacie MRPiPS.

Ostatni będą pierwszymi?
Jeszcze w tym roku, resort przekaże marszałkom, których koszt spraw nie jest najwyższy, dodatkowe 2,35 mln zł z budżetu państwa na realizację zadań z zakresu koordynacji.
W przyszłym roku na zadania z zakresu świadczeń rodzinnych i programu Rodzina 500 plus marszałkowie otrzymają łacznie ok. 28,1 mln zł, z czego 20,5 mln zł zostanie przeznaczone na zadania z zakresu świadczeń rodzinnych, a 7,6 mln zł na obsługę świadczenia wychowawczego.

Źródło: MRPiPS

autor: Grażyna Stefańska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: