SuperBiz wiadomości Emeryci toną w długach. Rekordzista ma zobowiązanie rzędu 8,4 mln zł

Emeryci toną w długach. Rekordzista ma zobowiązanie rzędu 8,4 mln zł

19.01.2017, godz. 11:05
Emeryci toną w długach
foto: SHUTTERSTOCK

Emeryci toną w długach, których nie są w stanie spłacać. Już prawie 3 mld zł wynoszą niespłacone na czas zobowiązania seniorów. Rekordzista ma dług rzędu 8,4 mln zł.

Polscy seniorzy mają kłopoty ze spłacaniem swoich zobowiązań. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że w ciągu roku przeterminowane zadłużenie emerytów wzrosło aż o 40 proc., osiągają poziom 2,87 mld zł. Średni niespłacony na czas dług seniora wynosi 12,3 tys. zł. Rekordzistą pod tym względem jest 78-latek z powiatu pszczyńskiego w województwie śląskim, który ma aż 8,4 mln zł zaległości.

Zobacz: Kurski chce uszczelnić abonament

Najwięcej zadłużonych emerytów mieszka na Śląsku. Zobowiązań nie płaci tam niemal 38 tys. seniorów, a łączna wartość ich długów przekracza 487 mln zł. Na drugim miejscu tej niechlubnej listy jest Mazowsze. Tu ze spłatą 418 mln zł zalega prawie 30 tys. osób. Trzecią lokatę zajmują seniorzy z Dolnego Śląska, gdzie 25 tys. osób ma dług przekraczający 291 mln zł.

Dlaczego seniorzy się zadłużają ponad swoje możliwości? Powód numer jeden to niewystarczające dochody i potrzeba dodatkowej gotówki na życie. Ten problem zwykle dotyczy młodych emerytów, którzy są przyzwyczajeni do życia na wyższym poziomie. Powód numer dwa to branie kredytów na swoje dzieci lub innych członków rodziny. Jeśli wnuki czy dzieci nie mają zdolności kredytowej na kredyty, to proszę o pomoc dziadków lub starszych rodziców. Powód numer trzy to śmierć współmałżonka i związane z tym koszty oraz mniejsze środki na życie.

Zobacz: Najlepsze prezenty na Dzień Babci

Komu emeryci winni są najwięcej? Najczęściej (40 proc.) ich długi odkupują firmy windykacyjne i tzw. fundusze sekurytyzacyjne. Na kolejnym miejscu są zobowiązania wobec banków i firm pożyczkowych – 21 proc. Natomiast nieopłacone rachunki (za gaz, mieszkanie itp.)  stanowią 16 proc. łącznego zadłużenia seniorów.

Źródło: „Rzeczpospolita”

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: