SuperBiz wiadomości Emerytury esbeków będą niższe. Senat przyjął ustawę dezubekizacyjną

Emerytury esbeków będą niższe. Senat przyjął ustawę dezubekizacyjną

21.12.2016, godz. 08:14
emerytura, pieniądze
foto: SHUTTERSTOCK

Senat przyjął wczoraj ustawę dezubekizacyjną. To znaczy, że od 2017 roku emerytury byłych funkcjonariuszy SB i UB zrównane zostaną ze średnimi świadczeniami wypłacanymi z ZUS. Sprawa dotyczy 32 tys. osób. Nowelizację, która trafi do prezydenta, poparło w głosowaniu 60 senatorów. Nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wzięli udziału senatorowie PO.

Zgodnie z projektem autorstwa MSWiA, przewidywana maksymalna kwota świadczeń emerytalnych i rentowych dla byłych funkcjonariuszy nie będzie wyższa niż średnie świadczenie w systemie powszechnym: emerytura - 2131 zł, renta - 1610 zł.

Zobacz też: 1000 zł brutto. Tak niską emeryturę dostaną dzisiejsi pięćdziesięciolatkowie

Rocznie ma być to o ok. 546 mln zł mniej na emerytury i renty z systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych. Projekt zakłada, iż pierwsza wypłata obniżonych świadczeń nastąpi w listopadzie 2017 roku.

Najwyższą emeryturą, która teraz trafia na konto esbeków, Kilka osób pobiera 15,5 tys. zł brutto miesięcznie, 26 byłych funkcjonariuszy SB - 13 tys. zł. Pozostałe emerytury wypłacane są w wysokości: 100 osób – 10 tys. zł miesięcznie, 1000 osób – 7 tys. zł miesięcznie, 8 tys. osób – 4,15 tys. zł miesięcznie 10 tys. osób – 2,1 tys. zł miesięcznie.

Zmiany mają dotyczyć ponad 32 tys. osób. Na mocy nowelizacji może być obniżonych 18 tys. emerytur, 4 tys. rent oraz 9 tys. rent rodzinnych – informował w lipcu szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Rząd proponuje, aby nowe przepisy zaczęły funkcjonować od 2017 r.

- To jest naprawienie tego, co przez lata nie zostało naprawione. To jest wyraz sprawiedliwości społecznej – mówił w lipcu tego roku Mariusz Błaszczak podczas prezentacji nowej ustawy. – Nie ma zgody na to, żeby funkcjonariusze służb aparatu opresji otrzymywali tak wysokie świadczenia za to że dławili wolność i niepodległość naszego kraju – podkreślił.

Czytaj również: Uratowali polskie złoto w 1939 r. Polska pożegna bohaterów narodowych [ZDJĘCIA]

Aż 70 proc. dorosłych Polaków jest na „tak" dla pomysłu obniżenia emerytur byłym funkcjonariuszom SB. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego, specjalnie dla superbiz.pl, na panelu Ariadna przez agencję Maison&Partners.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: