SuperBiz wiadomości Emerytury będą głodowe, dlatego młodzi muszą sami oszczędzać [WIDEO]

Emerytury będą głodowe, dlatego młodzi muszą sami oszczędzać [WIDEO]

15.05.2015, godz. 16:04
Portfel
foto: EAST NEWS

Za 30-40 lat na jednego emeryta będzie przypadać jedna osoba pracująca. Emerytura ma wynosić 30 proc. pensji. To dramat. Sytuację ma poprawić wieloletnie oszczędzanie. Wystarczy co miesiąc odkładać około 100 zł.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 roku liczba osób w wieku emerytalnym wzrośnie niemal dwukrotnie i osiągnie ponad 11 milionów. Gwałtownie skurczy się natomiast grupa obywateli w wieku produkcyjnym. Ubytek wyniesie ponad 7,5 miliona osób. Szacuje się, ze wówczas emeryt otrzyma 30 proc. swojej wypłaty. Zatem młodzi raczej nie mają co liczyć na godne życie w sędziwym wieku. Według ekonomistów skutecznym lekiem na całe zło  jest  długoterminowe oszczędzanie.

Zobacz koniecznie: Balcerowicz zakłada partię? Na pokładzie Ryszard Petru i Władysław Frasyniuk

W związku z tym konieczna jest budowa systemu motywacyjnego, który zachęcałby Polaków do oszczędzania na emeryturę. Wprawdzie środki, które Polacy odkładają, z roku na rok są coraz większe, jednak poziom długoterminowych oszczędności jest jednym z najniższych w Europie. Na koniec grudnia oszczędności Polaków przekroczyły wartość 1 bln zł.  Udział oszczędności długoterminowych w aktywach gospodarstw domowych w Polsce wynosi zaledwie 13 proc. i jest jednym z najniższych w Europie. Dla porównania w Wielkiej Brytanii kapitały długookresowe stanowią ponad połowę posiadanych środków.

– Za 30-40 lat  na jednego emeryta będzie przypadała jedna osoba pracująca. Realny poziom świadczeń emerytalnych spadnie średnio z poziomu ok. 60 proc. obecnie do poziomu około 30 proc. średniej pensji. Obniży się więc standard życia na emeryturze. Dlatego trzeba oszczędzać długoterminowo, budując kapitał na potrzeby emerytalne – mówi agencji Newseria Biznes Jarosław Bartkiewicz, prezes zarządu spółki AXA Życie.

Źródło: Newseria

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: