SuperBiz wiadomości Emerytury będą wyższe. Dobra wiadomość dla tych, którzy studiowali lub byli na urlopie przed 1999 r.

Emerytury będą wyższe. Dobra wiadomość dla tych, którzy studiowali lub byli na urlopie przed 1999 r.

22.04.2015, godz. 13:31
Pieniądze banknoty
foto: Super Express

Stary system emerytalny odszedł w niepamięć w 1999 roku. Nowy, który wszedł na jego miejsce, okazał się szczególnie niekorzystny dla osób, które przed zmianami studiowały lub były na urlopach wychowawczych. Teraz prezydent podpisał ustawę, która ma im zapewnić wyższe świadczenia.

Sejm przegłosował zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych 5 marca, a Bronisław Komorowski podpisał nowelizację 13 kwietnia. Na stronie prezydenta wyszczególniono, co zmieni się w przepisach. Oto trzy najważniejsze zmiany:

Wybór tablicy życia

Przeciętny Polak żyje coraz dłużej. To dobra informacja, ale nie jeśli chodzi o sposób wyliczania emerytury. Dlaczego? Bo jej miesięczna wysokość jest ustalana na podstawie tzw. tabel życia. Główny Urząd Statystyczny co rok publikuje w nich informacje dotyczące średniej długości życia Polaków.

Zobacz także: Jak rozwiązać sprawy spadkowe? Jakie prawa przysługują tobie i twoim bliskim?

Przez tę długość, obowiązującą w momencie przejścia na emeryturę, dzieli się kwotę zgromadzonych przez nas składek. A więc im statystyczny Polak żyje dłużej, tym niższe nasze świadczenie. Po nowelizacji przepisów będziemy mogli wybrać sobie, na podstawie której tabeli zostanie nam wyliczona emerytura. Czy tej obowiązującej w dniu, w którym osiągniemy wiek emerytalny, czy tej, z dnia, w którym faktycznie przejdziemy na emeryturę. Korzystniejszy będzie więc wybór tabeli o niższej wartości.

Nowe podejście do kapitału początkowego

Oprócz tablic życia, na wysokość emerytury ma też wpływ kapitał początkowy. Im jest wyższy, tym wyższe otrzymamy świadczenie. Mówiąc najprościej, im dłużej pracujemy, tym więcej składek odłożymy. Ale co z osobami, które korzystały z bezpłatnych urlopów np. na opiekę nad dzieckiem? Do tej pory okresy takiego urlopu były traktowane jako te, w których nie odprowadzano składek. Cierpiały na tym głównie matki, które z powodu opieki nad dzieckiem przed 1999 r. miały niższe emerytury. Teraz się to zmienia – okresy urlopów wychowawczych będą traktowane jak okresy składkowe.

Sprawdź koniecznie: Pensje wzrosły - zobacz komu przybyło w portfelu!

Podobnie sytuacja ma się ze studentami. Przed 1999 r., aby pięcioletnie studia były uznane za okres składkowy – jak wskazuje wyborcza.biz - trzeba było przepracować 15 lat. A więc, jeśli ktoś zdobył wykształcenie np. w 1995 r., do zmiany przepisów, która weszła w życie cztery lata później, nie miał fizycznej możliwości osiągnięcia takiego stażu pracy i jego kapitał był odpowiednio zmniejszany. Teraz to się zmieni i okres studiów kogoś takiego będzie w całości uznany jako składkowy.

Dobra wiadomość dla najbogatszych emerytów

Nowelizacja przepisów wprowadza możliwość ponownego przeliczenia świadczeń osób, które przed 1 stycznia 1999 r. zarabiały 2,5 raza więcej niż wynosiło przeciętne wynagrodzenie i w związku z tym odprowadzano od nich wysokie składki, a nie wzięto tego pod uwagę przy wyliczaniu ich emerytur. Takie osoby dotychczas miały ograniczony wymiar podstawy emerytury, a więc ponowne jej wyliczenie powinno przynieść im większe pieniądze.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: