SuperBiz wiadomości Emmanuel Macron zapowiada sankcje dla Polski. Co nam grozi?

Emmanuel Macron zapowiada sankcje dla Polski. Co nam grozi?

28.04.2017, godz. 12:23
Emmanuel Macron
Emmanuel Macron foto: AP

Zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji Emmanuel Marcon, zapowiedział na łamach dziennika „Voix du Nord", że jeśli zostanie głową państwa będzie dążył do nałożenia na Polskę sankcji przez Unię Europejską. Podkreślił, że nasz kraj „narusza wszystkie zasady Unii". Sprawdziliśmy, co tak naprawdę nam grozi.

Emmanuel Marcon udzielił wywiadu „Voix du Nord" po spotkaniu ze strajkującymi pracownikami zakładów Whirpool w Amiens, które zostaną zamknięte, zaś nowa linia produkcyjna zostanie uruchomiona w Łodzi. Dyrekcja Whirlpool-France tłumaczy, że do podjęcia decyzji o przeniesieniu zakładów do Łodzi przyczyniła się konieczność restrukturyzacji firmy i zapewnienia jej rentowności. Jak wynika z niepotwierdzonych informacji, francuska filia przynosiła straty rzędu nawet 10 mln euro rocznie. Opisaliśmy ten temat szerzej niecałe dwa miesiące temu.

Zobacz więcej: Whirlpool przenosi zakłady z Francji do Łodzi

– W ciągu trzech miesięcy po wybraniu mnie (na prezydenta) podjęta zostanie decyzja w sprawie Polski – powiedział francuskiemu dziennikowi Macron.
– Nie możemy tolerować kraju, który w Unii Europejskiej rozgrywa różnice kosztów społecznych, który narusza wszystkie zasady Unii – dodał polityk.
Podkreślił również stanowczo, że nie ustąpi w żadnej kwestii.

Sprawdź także: Macron chce sankcji dla Polski, rzecznik rządu stanowczo odpowiada

Zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji chce, aby sankcje dla Polski nie dotyczyły kwestii związanych z dumpingiem socjalnym, a łamania praw i wartości Unii Europejskiej.
– Nie możemy mieć takiej Europy, w której (...) gdy mamy do czynienia z państwem członkowskim zachowującym się tak jak Polska czy Węgry – w kwestiach dotyczących uniwersytetu, wiedzy, uchodźców, wartości fundamentalnych – to podejmuje się decyzje, aby nie robić nic – podkreślał Macron.

Jakie sankcje grożą Polsce?
Kwestię restrykcji za łamanie podstawowych wartości reguluje artykuł 7. Traktatu UE. Podstawowymi rodzajami sankcji, które mogą zostać nałożone przez wspólnotę na kraj członkowski są: okresowa kara pieniężna, korekta lub kara finansowa oraz wstrzymanie dotacji w funduszy unijnych. Do ich nałożenia potrzeba jednak jednomyślności wszystkich krajów członkowskich.

Źródło: onet.pl, Superbiz.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: