SuperBiz wiadomości EURO 2016. Kto koduje zagraniczne kanały z meczami w Polsce?

EURO 2016. Kto koduje zagraniczne kanały z meczami w Polsce?

15.06.2016, godz. 14:08
Odkodujcie nam Euro 2016
foto: AP

W środę członek zarządu Stowarzyszenia Sygnał Jarosław Mojsiejuk powiedział w Money.pl, że w Polsce nie można już oglądać na kablówkach i platformach satelitarnych zagranicznych kanałów jak ZDF, które transmitują mecze EURO 2016. Docierają jednak głosy, że takiej blokady w ogóle nie ma. Dziś Mojsiejuk stwierdził, że chodzi tylko o serwisy internetowe nielegalnie streamujące takie stacje.

- Muszę powiedzieć, że na skutek działań Stowarzyszenia Sygnał i członków, czyli platform pozwalających nam oglądać mecze, ale i UEFA i firm związanych z UEFA, tego problemu już od wczoraj nie ma (w poniedziałek 13 czerwca - przyp. red.) - mówił we wtorek w Money.pl Mojsiejuk o transmisjach z Euro 2016 w zagranicznych kanałach dostępnych w Polsce.

Zobacz również: EURO 2016. Zablokowano darmowe transmisje kibicom w Polsce?

Słowa te wywołały wzburzenie wśród polskich kibiców i widzów. Oznaczałoby to, że musieliby oni oglądać tylko niewielką część spotkań ME w TVP albo wkupić płatne pakiety Cyfrowego Polsatu.

Okazuje się jednak, że zagraniczne kanały na kablówkach - legalnie transmitujące mecze jak np. niemiecki ZDF, nie zostały w Polsce zakodowane. Przykładowo wtorkowy mecz Islandia-Portugalia w całości można było śledzić w niemieckich mediach na platformie Cyfrowego Polsatu.

W rozmowie z Superbiz.pl przedstawiciele nc+ zapewniają, że "absolutnie nie blokują żadnych kanałów". - Wszystkie kanały były i są dostępne są na platformie nc+ dla naszych abonentów i mogą oglądać mecze Euro 2016 - informuje Paulina Smaszcz-Kurzajewska.

Z kolei Vectra i UPC wyjaśniają, że nie posiadają nawet takich programów w swojej ofercie.

O kim zatem mówił członek zarządu Sygnał? Tego nam nie zdradził, ponieważ Stowarzyszenie - pomimo usilnych próśb redakcji - nie odpowiada na pytania. Otrzymaliśmy jedynie lakoniczny komunikat z prośbą "o bezpośredni kontakt z nadawcami oraz operatorami kablowymi/satelitarnymi, w których ofercie są kanały".

Dziś w rozmowie z wirtualnemedia.pl Mojsiejuk przyznał, że... chodzi tylko o serwisy internetowe nielegalnie streamujące takie stacje - dementując tym samym własną wypowiedź z Money.pl. Dodał, że "nie chodzi o blokowanie sygnału telewizyjnego przez polskich operatorów telewizji kablowej czy cyfrowej".

Czytaj również: EURO 2016. Prawie pół miliona osób wykupiło płatny pakiet meczów w Polsce

- Serwisy streamujące nielegalnie sygnał zagranicznych telewizji transmitujących mecze Euro 2016 naruszają prawa licencyjne Cyfrowego Polsatu. W tej sprawie zwróciliśmy się do UEFA, która przyznaje licencje i reaguje na zgłoszenia o ich łamaniu - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jarosław Mojsiejuk z Cyfrowego Polsatu, członek zarządu Stowarzyszenia Sygnał.

Po publikacji otrzymaliśmy szerszą odpowiedź od Sygnału mówiącą, że "problem został rozwiązany". - Udało się zablokować sygnały zagranicznych stacji w internecie - informuje Dorota Zawadzka ze Stowarzyszenia.

Zatem nadal opłacając kablówkę można bez przeszkód oglądać rozgrywki Euro 2016 na zagranicznych programach. Sygnał niemieckiej telewizji ZDF dostępny jest na polskich platformach cyfrowych: Cyfrowy Polsat: kanał 470 oraz nc+: kanał 245. SAT1 i Das Erste (kanał 471 Cyfrowego Polsatu, kanał 359 NC+).

Mecze Euro 2016 za darmo pokazuje też czeska CT Sport HD. Spotkania rozpoczynające się o godz. 21.00 (w większości te najciekawsze) pokazuje włoski kanał Rai 1 (kanał 238 NC+), angielski BBC One, francuski TF1 i turecki TRT.

 

 

Źródło: superbiz.pl, wirtualnemedia.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: