SuperBiz wiadomości Euro coraz bliżej Polski. Najpierw Słowacja i Litwa, a teraz Czechy chcą wspólnej waluty

Euro coraz bliżej Polski. Najpierw Słowacja i Litwa, a teraz Czechy chcą wspólnej waluty

27.06.2017, godz. 14:50
Euro - banknoty
foto: SHUTTERSTOCK

Sąsiedzi Polski garną się do unijnej waluty. Biorąc pod uwagę kraje sąsiedzkie będące w Unii Europejskiej, euro nie posiadają jedynie Czesi. Ale to wkrótce może się zmienić, bo jak potwierdził publicznie prezes czeskiego banku narodowego: "Czechy są gotowe na wspólny europejski pieniądz i na wejście do strefy euro".

Czechy przymierzają się do euro?
Dotychczas Czechy ostrożnie podchodziły do wspólnej waluty. W tym roku Czesi zaczęli jednak śmielej zerkać w kierunku euro. Prezes banku narodowego Czech Jiří Rusnok, potwierdził w rozmowie z agencja CTK, że jego rodacy są gotowi na ten krok, gdy zmniejszy się różnica między dochodami Czechów a obywateli strefy euro.

Zobacz również: Bruksela przymierza się do odebrania Polsce funduszy unijnych

Jak szacuje czeskie ministerstwo gospodarki, średnia płaca naszych południowych sąsiadów wynosi ok. 40 proc. płacy w Unii. Różnica ta powoli się zaciera za sprawą rozpędzonej gospodarki. PKB Czech w 2015 roku osiągnął 4,5 proc., a w zeszłym 2,5 proc. - podobnego wyniku ekonomiści spodziewają się w tym roku.

Wśród naszych sąsiadów - poza Rosją, Białorusią oraz Ukrainą, euro nie posiadają właśnie jedynie Czesi. Niemcy zmienili markę niemiecką na europejską walutę 15 lat temu, Słowacy zmienili walutę w 2009 r., a w ich ślady Litwini poszli dwa lata temu.

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: