SuperBiz wiadomości Euronet wprowadza bankomaty zbliżeniowe

Euronet wprowadza bankomaty zbliżeniowe

22.12.2016, godz. 12:30
Koniec darmowych bankomatów?
foto: SHUTTERSTOCK

Euronet to kolejna sieć po ING, której bankomaty będą działały na zasadzie zbliżeniowej. Spółka zakończyła fazę testów.

Euronet Polska właściciel największej sieci bankomatów w kraju, jako pierwszy w branży operatorów bankomatów wdraża technologię zbliżeniową w swoich maszynach, zgodną ze specyfikacją międzynarodowych organizacji kartowych.

Główne zalety to: oszczędność czasu, bezpieczeństwo i mniejsze zużycie kart. Wedle sieci wypłata zbliżeniowa zajmuje dwukrotnie mniej czasu niż wypłata standardowa i jest o wiele bezpieczniejsza, gdyż eliminuje możliwość skimmingu karty. Dodatkowo każda wypłata wymaga potwierdzania transakcji kodem PIN.

Udostępnienie możliwości wypłat zbliżeniowych odbywać się będzie etapami: w pierwszym etapie wdrożenia Euronet udostępnia tę funkcjonalność posiadaczom kart Mastercard i Visa wydanych przez banki - Alior Bank, BGŻ BNP Paribas , BPH Bank, Citibank, Deutsche Bank, Getin Bank, Nest Bank, Pekao, PKO BP, Plus Bank, Idea Bank oraz Raiffeisen Polbank, w ponad 5200 bankomatach sieci Euronet.

– Wdrożenie technologii zbliżeniowej w urządzeniach Euronet zapowiadaliśmy jeszcze w ubiegłym roku. Po zakończonych pozytywnie testach możemy dziś oddać usługę w ręce Klientów. W pierwszym etapie udostępniamy usługę Klientom 12 banków dla kart Mastercard i Visa. W najbliższych miesiącach usługę uruchomimy dla kolejnych banków, a następnie dla wszystkich Klientów, bez względu na to z którego banku i jakich kart korzystają – powiedział Marek Szafirski, Prezes Zarządu Euronet Polska.

Wypłatę zbliżeniową docelowo będzie można realizować we wszystkich bankomatach i wpłato-bankomatach Euronet zlokalizowanych na terenie kraju. Urządzenia są wyposażone w specjalny czytnik umiejscowiony tuż obok klawiatury numerycznej. Na każdym czytniku Klient znajdzie naklejkę z piktogramem charakterystycznym dla płatności zbliżeniowych.

ZOBACZ TEŻ: Zwolnienia grupowe w PKO BP

– Konsumenci cenią szybkość i wygodę, jaką zapewnia technologia zbliżeniowa. Udostępnienie możliwości zbliżeniowej wypłaty gotówki doskonale uzupełni powszechne już płatności zbliżeniowe, które stanowią ponad 60% wszystkich transakcji kartami Visa w Polsce. To również dobra wiadomość dla rozwoju płatności mobilnych – oprócz płacenia za pomocą smartfonów w punktach handlowo-usługowych czy w internecie lub wewnątrz aplikacji, kolejne banki będą umożliwiać wyciąganie gotówki z bankomatów" – podkreśla Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce.

Pierwszą instytucją finansową w Polsce, która wprowadziła bankomaty z funkcją zbliżeniową był bank ING. W 2013 roku klienci mogli korzystać z tej usługi w pięciu największych miastach.

– Rynek płatności w Polsce jest jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie w Europie. Najnowsze statystyki, opublikowane przez Narodowy Bank Polski dotyczące drugiego kwartału 2016 r. pokazują, że na rynku polskim znajdowało w obiegu 27,7 mln kart z funkcją zbliżeniową, które stanowiły 77,4% udziału w całym rynku kart płatniczych. Dlatego udostępnienie wypłaty środków z bankomatów z funkcją zbliżeniową jest dla nas naturalnym krokiem, który usprawni znacząco codzienne transakcje użytkowników naszych kart – powiedziała Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku i akceptacji kart płatniczych w polskim oddziale Mastercard Europe.

źródło: euronet.pl, Havas PR

tagi: bankomat
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: