SuperBiz wiadomości Europa szykuje prezent dla Putina. To już koniec sankcji wobec Rosji?!

Europa szykuje prezent dla Putina. To już koniec sankcji wobec Rosji?!

26.05.2016, godz. 13:57
Vladimir Putin
Władimir Putin foto: AP/FOTOLINK

Wszystko wskazuje na to, że już w lipcu doczekamy się zniesienia unijnych sankcji wobec Rosji nałożonych na nią w 2014 r. w związku z aneksją Krymu. Możliwość wygaszenia obostrzeń we wzajemnych relacjach handlowych UE-Rosja zasugerował dziś niemiecki minister spraw zagranicznych, Frank-Walter Steinmeier.

- Osiągnięcie porozumienia na temat przedłużenia sankcji wobec Rosji będzie trudne ze względu na rosnącą opozycję dla tego pomysłu wśród niektórych państw członkowskich UE - powiedział Steinmeier w rozmowie z agencją BNS. Czy to oznacza, że Europa zaakceptowała imperialne poczynania Rosji? Na to wygląda.

ZOBACZ TEŻ: Świat zaakceptował działania Putina? - Inwestorzy do nas wracają – mówi najbogatszy Rosjanin

Niemiecki minister zastrzega wprawdzie, że zniesienie sankcji wobec Rosji uzależnione jest od pokoju na wschodzie Ukrainy, ale nie należy zapominać, że sankcje zostały wprowadzone po aneksji Krymu, a nie wybuchu późniejszego konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy! A więc Europa dała już ciche przyzwolenie na rosyjskość ukraińskiego półwyspu.

ZOBACZ TEŻ: USA potwierdzają: Putin potajemnie gromadzi majątek

Unia Europejka nałożyła na Rosję sankcje w 2014 r. Później były one kilkukrotnie przedłużane. W odpowiedzi na obostrzenia Rosja wprowadziła z kolei embargo na europejskie produkty żywnościowe, co wiązało się ze stratami dla unijnych eksporterów. Niemieccy biznesmeni oczekują od władz swojego kraju poparcia decyzji o zniesieniu sankcji wobec Rosji. Europejska wspólnota musi namyślić się, co robić, do lipca - jeśli nie zdecyduje o kontynuowaniu ostrej polityki co do Rosji, sankcje wygasną „z automatu”.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: