SuperBiz wiadomości Eurostat: Mazowsze rozwija się najszybciej w UE

Eurostat: Mazowsze rozwija się najszybciej w UE

13.10.2016, godz. 14:57
Mieszkańcy współtworzą „Strategię Warszawy do 2030 roku”, czyli wielkie marzenia o stolicy
foto: SHUTTERSTOCK

Mazowsze było najszybciej rozwijającym się regionem Unii Europejskiej pod względem PKB na główę mieszkańca w latach 2008–2014 – podał Eurostat. Wyniki badania zostały zaprezentowane w Brukseli w ramach trwającego od czwartku Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.

Eurostat poddał analizie jednostki statystyczne na poziomie NUTS2. W Polsce odpowiadają one województwom. 
Jak wynika z badania, PKB w województwie mazowieckim, liczonym wraz z Warszawą, wynosiło w 2008 r. prawie 83 proc. średniej unijnej, natomiast w 2014 r. wzrosło o 25,5 p.p. do ponad 108 proc. Ten wzrost zapewnił Mazowszu pierwsze miejsce na 276 regionów Unii Europejskiej pod względem tempa rozwoju.
Wyniki badania są optymistyczne również dla pozostałych polskich województw – wszytskie rozwijały się szybciej niż średnia unijna, a siedem z nich, dzięki wzrostowi w analizowanym okresie o co najmniej 10 p.p., zakwalifikowało się do grupy 28 najdynamiczniejszych.

Czytaj też: Warszawa na czele rankingu zrównoważonych miast [RAPORT]

W ogonie zestawienia znalazło się 38 regionów, które zanotowały w latach 2008–2014 spadki, przekraczające 10 p.p. w odniesieniu do średniej unijnej. Znalazło się wśród nich m.in. 14 hiszpańskich i 12 greckich jednosek terytorialnych. Zaniem analityków, tak duży spadek dynamiki rozwoju jest efektem kryzysu gospodarczego.

Źródło: PAP, wnp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: