SuperBiz wiadomości „Facebook Mafia”: miliarderzy wspięli się na szczyt dzięki FB [GALERIA]

„Facebook Mafia”: miliarderzy wspięli się na szczyt dzięki FB [GALERIA]

17.08.2016, godz. 13:29
Facebook mafia
Jeff Rothschild Z majątkiem szacowanym na 2,2 mld dolarów (93. miejsce na liście) debiutuje na liście "Forbesa", mimo że gdy dołączył do Facebooka w 2005 r. był jego najstarszym managerem (był po pięćdziesiątce). Rothschild to inżynier, który odpowiadał za sprawy techniczne na stanowisku wiceszefa społecznościówki przez pięć lat. W 2010 roku objął funkcję doradcy. W zeszłym roku odszedł z firmy, ale zachował jej akcje.rzed Facebookiem pracował m.in. w Intelu, a także rozkręcał swoje firmy. Jedną z nich – Veritas Software – założył, gdy Zuckerbeg miał zaledwie cztery lata. foto: Archiwum

Na liście najbogatszych przedstawicieli branży technologicznej „Forbsa” znajduje się aż dziewięć osób związanych z Facebookiem. Ten portal społecznościowy wyprodukował więcej fortun, niż jakakolwiek inna firma z listy.

Z wyliczeń „Forbsa” wynika, że w ostatnim roku majątek tej dziewiątki wzrósł o ok. 16 mld dolarów – nie bez powodu – w ciągu roku wartość akcji Facebooka wzrosła o 30 proc. To oznacza, że „Facebook Mafia” rośnie w siłę.

Określenie „Facebook Mafia” powstało w nawiązaniu do innej „mafii” rządzącej branżą technologiczną. Należą do niej osoby stojące za sukcesem takich marek jak YouTube, Tesla, SpaceX, LinkedIn, Yelp itd., które w przeszłości związane były z PayPalem. Po opuszczeniu tej firmy odnieśli oni takie sukcesy, że zaczęto nazywać ich „PayPal Mafią”.

Zobacz także: Polska krajem milionerów. Od lat rośnie ich liczba

Nową mafią są właśnie osoby w różny sposób powiązane z Facebookiem. Ojcem chrzestnym „Facebook Mafii” jest oczywiści Mark Zuckerberg, który całym zestawieniu najbogatszych przedstawicieli branży technologicznej „Forbsa” zajmuje trzecie miejsce – wyprzedzają go jedynie Bill Gates z Microsoftu i Jeff Bezos z Amazona.

Kim są pozostali przedstawiciele „Facebook Mafii”? Jakie są ich związki z portalem? Czym zajmują się i w co inwestują obecnie – zobacz naszą GALERIĘ.

Źródło: www.forbes.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: