SuperBiz wiadomości Fajerwerki na Sylwestra – jak dobrze wybrać? [INFOGRAFIKA]

Fajerwerki na Sylwestra – jak dobrze wybrać? [INFOGRAFIKA]

27.12.2016, godz. 13:41
Fajerwerki
foto: SHUTTERSTOCK

Zbliża się Sylwester. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia wiele osób tradycyjnie wyjdzie o godz. 00.00 na powietrze, aby pożegnać stary rok i przywitać nowy puszczając fajerwerki. UOKiK przypomina, że są to jednak materiały wybuchowe. Zobacz, na co zwrócić uwagę w sklepie, aby dokonać bezpiecznego wyboru.

UOKiK w 2015 r. przystąpił do europejskiego projektu kontrolnego – Joint Action Fireworks, w którym oprócz Polski uczestniczy osiem państw: Belgia, Bułgaria, Grecja, Holandia, Islandia, Luksemburg, Norwegia, Słowenia.

Sprawdź także: Najdroższy sylwester. Zobacz, ile kosztuje

W ramach projektu przebadano 25 próbek fajerwerków pobranych w Polsce. Zakwestionowano 60 proc. badanych wyrobów. Większość z powodu zbyt dużego hałasu, za krótkiego czasu od podpalenia lontu do odpalenia ładunku czy niestabilności. Wady te mogą przyczynić się do czasowego lub trwałego uszkodzenia słuchu, poparzeń lub urazów kończyn i wzroku użytkowników, a także osób postronnych. W przypadku petard błyskowych niezgodności stwierdzono we wszystkich zbadanych wyrobach.

Czytaj też: Fajerwerki pod kontrolą

Wybierając fajerwerki w sklepie sprawdź czy:
– obudowa nie posiada wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna;
elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają;
lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem;
– podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Źródło: UOKiK, oprac.: GS

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: