SuperBiz wiadomości Fajerwerki warte miliony. Ile Polacy wydali na sztuczne ognie

Fajerwerki warte miliony. Ile Polacy wydali na sztuczne ognie

01.01.2016, godz. 16:12
Fajerwerki, Sylwester, Sylwestrowa Noc, Sztuczne ognie
Fajerwerki to nieodłączny element nocy sylwestrowej. Dzięki nim możemy się cieszyć pięknie rozświetlonym niebem. Taki widok zdarza się tylko raz w roku. Należy jednak pamiętać, by obchodzić się z nimi odpowiedzialnie i nie brać się za odpalanie petard będąc pod wpływem alkoholu. foto: AKPA

Huczna sylwestra noc 2015 przeszła już do historii, a specjaliści liczą już, ile pieniędzy wydano na imprezy w tym czasie. Na sylwestrowe i noworoczne zabawy w 2014 Polacy wydali około 10 mld zł. Jaki wynik osiągnięto w 2015?

W 2014 roku z wydanej ogromnej sumy 10 mld zł, aż 40 proc. wydatków poszło na alkohol i jedzenie. Polacy sporo wydali również na same fajerwerki, czyli puścili pieniądze z dymem. Na ten cel wyłożono aż 520 mln zł - podaje "Puls Biznesu", powołując się na badania KPMG.

Sprawdź także: Jedziesz w góry na narty? Pamiętaj o winietach na Słowacji

— Polacy kupują znacznie mniej fajerwerków niż mieszkańcy Europy Zachodniej, ale wartość rynku rośnie. To efekt m.in. wzrostu świadomości — klienci coraz częściej decydują się na zakup droższych, ale też bardziej efektownych i bezpieczniejszych fajerwerków o większej mocy, podczas gdy długo kupowano te, które były w największych opakowaniach, oczekując po nich najlepszych efektów. Około 85 proc. rocznych obrotów branży to zasługa zakupów sylwestrowych, resztę kupuje się na imprezy w rodzaju wesel czy urodzin — mówi w "PB" Ireneusz Patynowski, prezes firmy Piromax, zajmującej się dystrybucją fajerwerków.

Przedstawiciele firm z tej branży oczekują, że podobnie jak w 2014 roku, wzrost w 2015 roku okaże się dwucyfrowy.

 

Źródło: "Puls Biznesu"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: