SuperBiz wiadomości Fatalne skutki Brexitu dla rynków finansowych [INFOGRAFIKA]

Fatalne skutki Brexitu dla rynków finansowych [INFOGRAFIKA]

17.06.2016, godz. 12:10
Fatalne skutki Brexitu odczujemy już po 6 miesiącach
Fatalne skutki Brexitu odczujemy już po 6 miesiącach foto: SHUTTERSTOCK

Inwestorzy boją się Brexitu. Klienci banku inwestycyjnego Morgayn Stanley w przypadku Brexitu spodziewają się drastycznych spadków na giełdach. W ciągu trzech miesięcy europejskie akcje mogą zniżkować nawet o 20 procent.

Ekonomiści z Morgayn Stanley, których zespołem przewodzi Jacob Nell, ostrzegają, że europejskie akcje prawdopodobnie stracą na wartości, jeżeli Brytyjczycy zagłosują za Brexitem. Już teraz rynkom finansowym nie sprzyja powolny wzrost Eurolandu. Spadek indeksu giełdowego The Stoxx 600 Europe Index wynosi 18 proc., w porównaniu z adekwatnym okresem w roku ubiegłym. Indeks odzwierciedla wyniki dużych, średnich i małych spółek z 18 wiodących europejskich krajów (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania).

Przeczytaj również: Brexit dzieli konserwatystów. Minister finansów grozi podwyższeniem podatków

Bank inwestycyjny Morgan Stanley przeprowadził ankietę w grupie 42 klientów. Okazało się, że większość z nich jest zdania, iż w ciągu trzech miesięcy Brexit spowodowałby spadki europejskich akcji. Jedna trzecia respondentów (35 proc.) uważa, że akcje zniżkowałyby 10 – 20 procent, 7,5 proc. inwestorów nastawia się na 20-procentowe spadki, ponad połowa respondentów (52,5 proc.) oczekuje spadków na poziomie 0 – 10 procent, a tylko 5 proc. ankietowanych oceniło, że akcje pójdą w górę o 0 – 10 procent. Jeżeli spełnią się najgorsze przewidywania inwestorów, europejskim giełdom grozi bessa, czyli spadki przekraczające 20 proc. od ostatniego szczytu.

W związku z Brexitem Morgan Stanley mógłby przetransferować poza granice Wielkiej Brytanii nawet 1 tys. pracowników. Relokacja dotknęłaby nawet jedną szóstą pracowników. W samym Londynie jeden z największym banków inwestycyjnych na świecie zatrudnia 5 tys. osób. W innych dużych metropoliach takich, jak Glasgow (Szkocja), Paryż, Zurych czy Frankfurt, dla banku pracuje kolejne 3 tys. osób.

Może cię zainteresować: To koniec Wielkiej Brytanii w UE? 53 proc. obywateli chce Brexitu

Jak podaje Bloomberg, Morgan Stanley wydał 250 tys. funtów (ok. 1,4 mln zł) na kampanię reklamową potępiającą Brexit. Pozostanie w UE promują również inne światowe banki, m.in. Citigroup i Goldman Sachs. Jeżeli dojdzie do Brexitu, to instytucje finansowe obecne na nowojorskiej giełdzie, m.in. JPMorgan Chase & Co. czy Goldman Sachs, zostaną odcięte od europejskiego bloku euro.

W trakcie realizacji badania Morgayn Stanley 60 proc. inwestorów spodziewało się, że Wielka Brytania pozostanie w granicach UE. Tymczasem ostatnie sondaże, przeprowadzone przez pracownię Survation na zlecenie IG Group oraz firmę Ipsos-Mori na zlecenie Evening Standard, wskazują, że szala zwycięstwa przechyla się na stronę zwolenników Brexitu. W tym drugim badaniu Brytyjczycy popierający wyjście z Unii Europejskiej mieli 6-procentową przewagę.

Źródła: bloomberg.com, stoxx.com, marketwatch.com, pb.pl, businessinsider.com.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: