SuperBiz wiadomości Finansowanie start upów - skąd wziąć pieniądze i jakich błędów nie popełniać [WYWIAD]

Finansowanie start upów - skąd wziąć pieniądze i jakich błędów nie popełniać [WYWIAD]

16.07.2017, godz. 11:00
Krystyna Kalinowska Podlaski Fundusz Kapitałowy
Krystyna Kalinowska Podlaski Fundusz Kapitałowy foto: materiały prasowe

O start upach, finansowaniu młodych firm, wsparciu merytorycznym działań początkujących przedsiębiorców, ale i o błędach, jakie popełniają start upy wchodząc na rynek, opowiada Krystyna Kalinowska, dyrektor inwestycyjny w Podlaskim Funduszu Kapitałowym.

W jaki sposób Podlaski Fundusz Kapitałowy wspiera start-upy?
Krystyna Kalinowska, Dyrektor Inwestycyjny - Podlaski Fundusz Kapitałowy: Podlaski Fundusz Kapitałowy może pochwalić się ponad dwudziestoletnią historią działalności w branży venture capital, co w warunkach polskiego rynku jest naprawdę unikalne. W tym czasie zdobyliśmy ogromną wiedzę w zakresie funkcjonowania firm w różnych branżach, którą chętnie dzielimy się z naszymi spółkami. Na jeden projekt przeznaczamy od kilkuset tysięcy do nawet 1,5 miliona złotych. Inwestujemy nie tylko w młode przedsiębiorstwa określane mianem start-upów, ale także firmy w fazie dalszego rozwoju. Kapitał, który dostarczamy obejmując udziały w spółce jest tylko częścią całej transakcji. Wspieramy firmę szczególnie w sferze zarządzania finansami. Oprócz tego, firma może liczyć na wsparcie w innych obszarach działalności, takich jak m.in.: dobór kadry kierowniczej lub kształtowanie efektywnej struktury organizacyjnej. Pomagamy również w zmianie formy prawnej oraz szukamy dla spółki większego inwestora finansowego, jeżeli zajdzie taka potrzeba. W tym zakresie posiadamy ogromne doświadczenie, dzięki czemu pozostali wspólnicy mogą liczyć na duże wsparcie z naszej strony przy negocjacjach. Dodatkowo, obecność inwestora finansowego w spółce sprawia, że wzrasta wiarygodność firmy w oczach innych instytucji finansowych, jest również pozytywnym sygnałem dla potencjalnych partnerów handlowych.

Jakie warunki musi spełnić start-up, by otrzymać pomoc?
Kluczowe jest to, czy za projektem stoi odpowiedni zespół, który zdoła zrealizować przyjętą strategię. Przystępując do analizy zwracamy szczególną uwagę na szacowany wpływ naszej inwestycji na przyrost wartości firmy w zakładanym horyzoncie inwestycyjnym tj. w okresie 3-5 lat. Fundusz jest zainteresowany osiągnięciem jak najwyższej stopy zwrotu na każdej inwestycji, więc wybieramy te projekty, w których dostrzegamy największy potencjał szybkiego rozwoju. Branża w której firma działa nie jest dla nas aż tak istotna. Nasz fundusz nie jest nastawiony wyłącznie na nowe technologie, chociaż w tego typu projekty również chętnie inwestujemy.

Jakie błędy najczęściej popełniają start-upy, starając się o finansowe wsparcie?
Brak strategii sprzedaży jest podstawowym błędem, który popełnia wiele start-upów. Pomysł na pewnego rodzaju działalność sam w sobie zwykle nie powoduje automatycznie sukcesu na rynku. Istotne jest tak naprawdę opracowanie skutecznej strategii dotarcia do klientów, a także jej konsekwentna realizacja. Produkt lub usługa, często mogą być bardzo łatwo skopiowane przez konkurencję, jednak skuteczny sposób zdobycia klientów już nie zawsze. Dlatego jedne firmy oferujące ten sam produkt na rynku radzą sobie dobrze, a inne bardzo szybko kończą działalność. Dość częstym błędem jest również brak kompetentnego i doświadczonego zespołu zarządzającego projektem, a także źle określona grupa docelowa klientów. Często widzimy, że start-upy nie są gotowe do poniesienia ryzyka związanego z projektem, a jednocześnie mają wysokie oczekiwania odnośnie wynagrodzenia finansowanego ze środków inwestora.

Ilu start-upom Podlaski Fundusz Kapitałowy pomógł w ostatnich latach i czy widzą Państwo coraz większe zainteresowanie swoją ofertą?
Każdego roku inwestujemy w jedną lub dwie firmy. Dodatkowo współpracujemy zwykle z kilkunastoma firmami, które korzystają z naszego finansowania w formie dłużnej lub quasi-kapitałowej. Nie każdy projekt kwalifikuje się do standardowej inwestycji venture capital. Zdarzają się ciekawe projekty, dla których pozyskanie kapitału z rynku jest dużą barierą w dalszym rozwoju. Często są to przedsiębiorstwa planujące dynamiczny rozwój, jednak ich plany rozwojowe znacznie przekraczają możliwości finansowe. Napotykają na trudności z pozyskaniem środków z zewnątrz, ponieważ z punktu widzenia banku firma jest zbyt ryzykowna lub doszła już do progu zadłużenia kredytowego. Z drugiej strony osoby zarządzające takimi firmami mają świadomość, iż rozkładanie planów inwestycyjnych na lata może oznaczać utratę szansy na zdobycie przewagi konkurencyjnej, umocnienia pozycji na rynku. I tu jest miejsce dla oferty Podlaskiego Funduszu Kapitałowego. Możemy pomóc takim firmom na przykład poprzez udzielenie im pożyczki.
Jeśli chodzi o zainteresowanie naszą ofertą to jest coraz większe, pomimo tego, że na rynku cały czas pojawiają się nowe fundusze venture capital. Każdy jednak dobiera projekty tak, aby jak najbardziej były dopasowane do przyjętej polityki inwestycyjnej. My nie inwestujemy w kilkadziesiąt projektów w ciągu roku. Firmy, z którymi współpracujemy są bardzo starannie dobierane.

Jakie oczekiwania wobec funduszu kapitałowego mają start-upy?
Zgłaszające się do nas start-upy często oczekują pomocy przy pozyskaniu nowych klientów lub wejściu na rynki zagraniczne. Jako fundusz wspieramy firmy zarówno finansowo, jak i merytorycznie, natomiast to nie my jesteśmy w zarządzie danego przedsiębiorstwa. Nawet jeżeli uda nam się pozyskać jakieś wartościowe kontakty biznesowe dla naszej spółki, to jest to tylko dodatkowy bonus i tak to należy traktować. W związku z tym kluczowe jest dla nas to, aby za projektem stał kompetentny zespół, który przy naszym wsparciu jest w stanie osiągnąć sukces rynkowy.

Dziękuję za rozmowę

tagi: startup
autor: Rozmawiała Agnieszka Grotek zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: