SuperBiz wiadomości Firmy cateringowe wciskały stare jedzenie do szpitali i zmniejszały porcje

Firmy cateringowe wciskały stare jedzenie do szpitali i zmniejszały porcje

29.11.2016, godz. 15:49
szparagi, warzywa, śniadanie, obiad
foto: Pinterest

Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę posiłki dostarczane do szpitali przez firmy cateringowe. Wnioski są zatrważające. Najczęściej nie przestrzegano terminów przydatności produktów do spożycia i zmniejszano serwowane porcje.

Inspekcja Handlowa, na zlecenie UOKiK, zbadała 99 firm cateringowych przygotowujących i dostarczających gotowe posiłki do 234 szpitali w Polsce. Stwierdzono nieprawidłowości w 61 placówkach cateringowych przygotowujących i dostarczających gotowe posiłki do szpitali  - to aż 62 proc. zbadanych.

Zobacz: Budowa domu będzie droższa

Najczęściej nie przestrzegano terminów przydatności produktów do spożycia.  Takie zastrzeżenia dotyczą 13 firm cateringowych i 108 partii (na 1083 sprawdzonych). Pacjentom podawano też posiłki, które miały zaniżoną wielkość porcji w stosunku do deklaracji w jadłospisie. Zastrzeżenia pod tym względem dotyczą 13 firm cateringowych i 15 partii (na 155 sprawdzonych w tym zakresie). Niedowagi sięgały nawet 62 proc.!

Inspektorzy Inspekcji Handlowej przyjrzeli się także umowom zawieranym przez szpitale z firmami cateringowymi. I tutaj nie obyło się bez uwag. W dokumentach brakowało m.in.: szczegółowych zasad dostarczania posiłków (podawano jedynie godziny oraz informację, że dania będą przygotowywane według jadłospisów), kar umownych za nienależyte wykonanie umowy. Zdarzało się, że postanowienia umów nie były przestrzegane. Przykład: do posiłku zaplanowano kompot, którego nie zaserwowano; umowa stanowiła, że warzywa owoce powinny być podane do każdego śniadania i kolacji, tymczasem pacjenci otrzymali je tylko 3 razy w ciągu dziesięciu dni.

Zobacz: Jak otrzymac książeczkę od św. Mikołaja? [WIDEO]

W wyniku kontroli ukarano 27 osób. Wystawiono mandaty na łączną kwotę...5,7 tys. zł.

Źródło: UOKiK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: