SuperBiz wiadomości Firmy nie płacą czynszu. Rekordzista ma 832,51 tys. zł długu

Firmy nie płacą czynszu. Rekordzista ma 832,51 tys. zł długu

27.07.2015, godz. 16:16
Biuro, umowa, firma
foto: © AKPA

Z czynszem zalegają nie tylko konsumenci. 70 mln do oddania spółdzielniom mają przedsiębiorcy. Dług rekordzisty to aż 832,51 tys. zł. Tyle ma do zapłacenia jednoosobowa firma pochodząca z Małopolski.

Z badania „Portfel statystycznego Polaka” przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że olbrzymie problemy z regulowaniem opłat za czynsz mają spółki i instytucje. To 70 proc. dłużników. Pozostałe 30 proc. to jednoosobowe działalności gospodarcze. Spółdzielniom łatwiej jest wynająć mniejsze lokale, a takich najczęściej szukają jednoosobowe firmy. Na brak wpłaty za taki lokal reagują więc najczęściej od razu, mobilizując najemcę do uregulowania należności. Na większe lokale jest mniejszy popyt i wynajmujące je spółki wykorzystują tę wiedzę, licząc na to, że spółdzielnia i tak zareaguje z opóźnieniem.

Najwięcej zobowiązań czynszowych mają firmy z Mazowsza (20 proc.), Śląska (18 proc.) i Dolnego Śląska (12 proc.). Średnia wartość jednego zobowiązania niezapłaconego przez firmę-najemcę wynosi 13 433 zł. Jeśli jednak pod lupę weźmiemy województwa, to okazuje się, że średnią tą znacząco zawyżają: wielkopolskie, w którym przeciętna wartość zobowiązania wynosi aż 24 455 zł i dolnośląskie, gdzie sięga ono 20 176 zł.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: